PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Wkurwieni"

Debata_kwiecien_20122Dlaczego inni mają więcej? Czy mnie się nie należy? W PRL-u nie było nic, ale było po równo i był spokój. Dziś mamy wszystko albo nic. Zapanowała oligarchia. Podczas gdy nieliczni opychają się w luksusie nieprzyzwoicie bogatej diety, reszta karmi się głodową pensją. Społeczne dysproporcje rosną, a z nimi poczucie niesprawiedliwości. Przyczyn osobistych i ogólnoludzkich niepowodzeń należy upatrywać w nieludzkim systemie. Bezosobowy winowajca, wykreowany na społeczne potrzeby i dla wygody polityki poprawności, ulega procesowi manifestacyjnej personifikacji. Wszczynane jest śledztwo po hasłem: kto jest odpowiedzialny za nasze krzywdy? Ja nie, Ty nie... więc kto? Wynajdując konkretnego kozła ofiarnego natrafiamy na duży problem. Ale nieważne, zostawmy to, bo do niczego konstruktywnego nas to nie zaprowadzi. Sam fizycznie zmaterializowany, łatwo wymienialny obiekt, nie jest tu istotą sprawy. Zabawa w kotka i abstrakcyjną myszkę w dobie globalizacji jest szukaniem igły w papierkowym sianie bez pokrycia. Clou całej tej szopki jest rosnąca nienawiść.

 

 

"Anatomia nienawiści"

 

"Oburzajcie się!" (książka) Stéphane'a Hessela jest manifestem nowego ruchu kontestacji. Autor głośnym wyrazem niezadowolenia nawołuje do sprzeciwu wobec niesprawiedliwości dzisiejszego świata. Banał. Szczególnie podatna na bunt młodzież szybko podłapała hasło, wychodzące z ust niemal stuletniego starca. Jest on żydowskim frankofilem, o polskich korzeniach, urodzonym w Berlinie (1917 roku) w domu arcybogatej burżuazji. Historię jego rodzicielskiego trójkąta pełnego miłości opowiada słynny film François Truffauta "Jules et Jim". Nowo falowe multi – kulti to jego los. Walcząc w czasie II wojny światowej jako agent ruchu oporu został złapany, osadzony w obozie koncentracyjnym, a następnie skazany na śmierć. Egzekucji zdołał uniknąć, wymieniając się dokumentami z umierającym na tyfus więźniem. Po okupacji pracował dla ONZ. Był sekretarzem komisji, która w 1948 roku ogłosiła Powszechną deklarację praw człowieka. Ostatni z żyjących Debata_kwiecien_2012francuskich partyzantów świadomy, że dużo trudniej jest dziś zlokalizować wroga niż kiedyś, nie zamierza się poddać. Jak twierdzi, najgorszym, możliwym wyjściem, pozostaje obojętność i apatia. Jest świadkiem, jak wraz z europeizacją nastąpiła daleko posunięta, niekontrolowana (neo)liberalizacja ekonomiczna, kierująca się wyłącznie logiką produktywności. Lud w jego oczach ma obowiązek oburzać się na zmowę milczenia między politykami a finansowymi potęgami, których rynkowa dyktatura zagraża pokojowi na świecie. Inspiracją dla Stéphane'a Hessela jest Lech Wałęsa, Václav Havel, Gandhi, Martin Luther King czy Nelson Mandela. Wzywając do pacyfistycznego zrywu i demokratycznej mobilizacji uruchomił on nienotowane wcześniej zjawisko psychofali. Media ochrzciły go mianem Ruchu 15-M (od daty pierwszej demonstracji). Zorganizowany (15 października) również w Warszawie pokojowy marsz niósł sztandary, na których widniały hasła: "Jesteśmy wkurwieni". Merytoryczność postulatów całej parady równości, która rozeszła się na inne kontynenty, bywa wątpliwa. Jedne problemy są roszczeniowo monstrualizowane, inne egoistycznie banalizowane i utopijnie infantylizowane. Międzynarodową maskotką lawinowej fali protestów stała się komiksowa postać tajemniczego anarchisty "V jak Vendetta" Alana Moore'a. Wracając do istoty i źródła awantury – "Oburzeni" (pomijając przypisy i dodatki) liczy zaledwie 13 stron i kosztuje trzy euro. Jest więc łatwo dostępna i przystępna. Broszurka nie wymaga wielkiego zaangażowania i nakładów, a jej treść jest miejscami tak nieprecyzyjna, że każdy może dopowiedzieć sobie co chce, uznając to za swój program.

 

Przemyśleli i ochłonęli
Raz w miesiącu w Katowicach odbywa się publiczna debata, na której zaproszeni, wielcy, współcześni, polscy myśliciele i działacze, bez medialnej cenzury czy manipulacji, bezpośrednio wypowiadają się na temat zastanej sytuacji. Zgromadzenie plenarne jest interaktywne, realne i odbywa się na żywo. Miesięcznik powszechny¹ porusza fundamentalne sprawy (wydawałoby się nie do ruszenia), odkrywając ich chory i pozbawiony kondycji mechanizm. Ogólna aktywizacja przyciąga ludzi z i spoza miasta. Rządni prawdy, sensu i celu ponadindywidualnego życia, stają twarzą w twarz, żeby rozmawiać. Wszelkie wynikłe ze starcia konflikty starają się przezwyciężać przez dialog i zasady demokracji. 18 kwietnia o godzinie 18.00 oburzony Kosmos² w ramach cyklu "myślał na żywo" o przyczynach, skutkach, a także możliwej przyszłości zjednoczenia dla globalnej wioski. Swój głos w dyskusji, którą poprowadził jak zawsze dr Grzegorz Jankowicz, zabrali m. in. prof. Jan Hartman, Piotr Laskowski, Jakub Majmurek i prof. Tadeusz Sławek. Po spotkaniu wszyscy obecni tradycyjnie mogli pozostać bezpłatnie na kinowej sali. Wyświetlony został film w reżyserii R. Brouillete: "Osaczeni. Demokracja w sidłach neoliberalizmu".

 

______________________________________________

¹. Debata odbywa się pod patronatem Tygodnika Powszechnego;

². Kino Kosmos w Katowicach;

 Agata Goraj

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.