PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci"

konkurs-logo2012-krzywe-pol-1Kończący się 23 kwietnia konkurs dla młodych ilustratorów i projektantów książek dla dzieci "Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci" ma za zadanie podnieść jakość wydawnictw w Polsce. Dzięki nagrodzie ilustratorzy zyskują większą szansę zaistnienia na rynku wydawniczym. Organizatorzy z kolei realizują w ten sposób założenie, że dobrze zaprojektowana książka wyzwala w dziecku ciekawość świata, rozwija go intelektualnie i emocjonalnie, pozwala wychować młodych czytelników.

 

Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. W tym dniu obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowywali w tym dniu kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem panie zaczęły się odwzajemniać podarunkami w postaci książek.

 

23 kwietnia to również symboliczna data w historii literatury światowej. W tym dniu przypadają rocznice urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy, np. Miguela Cervantesa, Williama Shakespeare'a i Władimira Nabokova. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie.

 

Organizatorami konkursu są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Biblioteka Śląska. Jego finałowi towarzyszyć będzie konferencja, w której wezmą m.in. udział: prof. Jan Malicki – dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Marian Oslislo – Rektor ASP w Katowicach oraz dr Anna Machwic.

 

Program

 • Biblioteka Śląska
  • godz. 10.00 – sadzenie róż;
  • godz. 10.15–10.40 – briefing prasowy (prof. Jan Malicki, prof. Marian Oslislo, dr Anna Machwic);
  • godz. 10.45–15.00 – konferencja;

 

 • Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki
  • godz. 17.30 – "Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci" – uroczyste otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień;
  • godz. 18.30 – "35 maja i później... Bohdan Butenko pinxit" – wernisaż wystawy prac mistrza polskiej ilustracji;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.