PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Konfrontacje i negocjacje w CKK

W ramach działalności edukacyjnej Centrum Kultury Katowice zaplanowało cykl wykładów o sztuce współczesnej pod nazwą "Konfrontacje i negocjacje", które poprowadzi Roman Lewandowski - krytyk i teoretyk sztuki.

 

W całości odbędą się cztery wykłady – po jednym w kwietniu i maju oraz dwa w czerwcu. Ich tematami będą:

  • Media, ciało i władza, czyli dwie dekady polskiej sztuki krytycznej - 27.04.2012, godz. 18.00;
  • Od medium do intermedium - 18.05.2012, godz. 17.00;
  • Sztuka ponowoczesna jako przestrzeń i gestu i dyskursu - 01.06.2012, godz. 18.00;
  • Sztuka mitografii, czyli "piąta kolumna" piękna 15.06.2012, godz. 18.00;

 

Pierwszy wykład: "Media, ciało i władza, czyli dwie dekady polskiej sztuki krytycznej", Roman Lewandowski (będący także niezależnym kuratorem, wykładowcą akademickim, jak i autorem kilkuset publikacji) poprowadzi 27 kwietnia o 18:00.

 

Tematem wykładu będzie polska scena artystyczna lat 80. i 90. ubiegłego wieku i istniejący wtedy nurt krytyczny, który z jednej strony objawił dużej klasy talenty i interesujące zjawiska, z drugiej zaś sprawił, że niejednokrotnie wystawy artystów tego kręgu stały się obiektem kontrowersji i skandali. Te ostatnie, niezależnie od ich zasadności, sprawiły że artyści i ich dzieła znaleźli się w centrum zainteresowania mediów oraz opinii publicznej. Źródła tych ataków, formułowanych z reguły przez polityków, można bez wątpienia doszukać się w fakcie, że część twórców odsłaniała w swoich pracach kulisy i mechanizmy władzy, obnażała strategie kultury konsumpcyjnej lub też krytykowała społecznie akceptowane wzorce widzialności, cielesności czy "inności". Niewątpliwie pozytywnym aspektem tego stanu rzeczy był fakt, że w świadomości przeciętnego odbiorcy zaczęły funkcjonować dzieła odwołujące się do społecznego tu i teraz, co w rezultacie sprawiło, że zaistniały namiastki społecznego dialogu bądź dyskursu, który wcześniej z pewnością nie miałby miejsca. Był to także sposób na zaistnienie sztuki wyzyskującej szeroki asortymentów mediów (instalacja, performance, wideo, fotografia i in.). Do kluczowych twórców tzw. polskiego nurtu sztuki krytycznej zalicza się m.in.: Przemysława Kwieka, Zofię Kulik, Katarzynę Kozyrę, Alicję Żebrowską, Zbigniewa Liberę, Jerzego Truszkowskiego, Roberta Rumasa, Grzegorza Klamana, Artura Żmijewskiego, Konrada Kuzyszyna, Pawła Althamera i Dorotę Nieznalską.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.