PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Nie bój się chcieć....

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Rozmaitości

banerTegoroczny Festiwal Kultury bez Barier trwać będzie od 29 września do 15 października. Tym razem odbywać się będzie pod hasłem "Nie bój się chcieć". Ideą przedsięwzięcia jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. Choć większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie w Warszawie, to jednak niektóre z nich będą miały miejsce w innych miastach Polski. Są wśród nich i Katowice, a dokładniej Teatr Śląski oraz Muzeum Śląskie.

Hasło Festiwalu "Nie bój się chcieć" odzwierciedla jego ideę – by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana, nie bali się chcieć z niej korzystać. Dostępność kultury rozumiana jest na wielu poziomach. To dostęp do informacji (strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu zgodnie ze standardem WCAG 2.0), dostępne zaproszenia (w łatwym tekście czy wideozaproszenia w polskim języku migowym), dostępność ekonomiczna (bilety bezpłatne lub za symboliczną opłatę) i dostępność wydarzeń (w zależności od grupy docelowej – zapewnienie audiodeskrypcji, materiałów dotykowych czy tłumaczenia na polski język migowy).

Czytaj więcej...

Kolekcje bez granic

W dniach 12-14 września w Bibliotece Śląskiej odbędzie się niemiecko-polskie sympozjum naukowe (połączone ze szkoleniem), organizowane przez Bibliotekę im. Martina Opitza we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotek i Kolekcji dotyczących historii i kultury Niemców w Europie Wschodniej, Biblioteką Śląską, Muzeum Śląskim, Niemieckim Forum Kultury Europy Wschodniej oraz Digitalnym Forum Europy Środkowo-Wschodniej.

Część wstępna konferencji poświęcona będzie historii i kulturze Niemców na Górnym Śląsku. Wykłady wprowadzą w takie zagadnienia jak: historia, język, literatura oraz bibliografia.

Czytaj więcej...

elektrONarracje

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Rozmaitości

ElektrONarracje.pdf.01Sierpień w Gliwicach nie będzie miesiącem ogórkowym – po zakończonych właśnie "Ulicznikach" przez cztery sierpniowe niedzielne wieczory na Placu Krakowskim odbywać się będzie festiwal "elektrONarracje". Zaproszeni twórcy, wykorzystując różne formy artystycznej ekspresji, łącząc muzykę i obraz, ożywią komiksowe opowieści o Gliwicach, a także niemym filmom nadadzą współczesne, dźwiękowe interpretacje.

Na każdy wieczór festiwalu złożą się dwie projekcje: animacja komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Twórcy wizualni ożywią wybrane komiksy z antologii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice", którą kilka lat temu wydało Muzeum w Gliwicach. Po projekcjach animacji będzie można zobaczyć klasyczne filmy w autorskich, muzycznych aranżacjach. W każdą z czterech niedziel sierpnia pokazy będą rozpoczynać się o godzinie 21.00 na Placu Krakowskim.

Czytaj więcej...

IX Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła za nami

jarmark wystawcyW minioną niedzielę mieszkańcy regionu oraz województwa mieli okazję odwiedzić teren pałacowo-parkowy Muzeum Zagłębia w Będzinie podczas dziewiątej edycji Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła.

Przestrzeń parku (przy Pałacu Mieroszewskich) została podzielona na kilka tematycznych stref: strefę rzemiosła i rękodzieła, strefę muzyczną, strefę warsztatową, strefę gastronomiczną, strefę organizacji pozarządowych oraz strefę relaksu i malucha.

Czytaj więcej...

Zamknięcie projektu "Bloki i familoki. ElektroChór"

Bloki i Familoki1Pod koniec maja br. informowaliśmy o rozpoczęciu naboru do projektu "Bloki i familoki. ElektroChór". W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy wiadomość o zamknięciu projektu wraz z oświadczeniem organizatorów, które w całości zamieszczamy poniżej:

"Bloki i familoki. ElektroChór" miał być przedsięwzięciem muzyczno-społecznym, w ramach którego mieszkańcy Katowic za pomocą wspólnego śpiewania podejmują dialog o swoim mieście. Po niemal dwóch latach starań i dokładania do przedsięwzięcia z własnej kieszeni, na samym starcie musimy zawiesić projekt. Czynimy to z wielkim smutkiem. Pomimo otrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wciąż nie dostaliśmy ani umowy, ani pieniędzy potrzebnych na realizację projektu. Z obiecanego wsparcia nagle wycofała się również prywatna fundacja. Pomimo wysokiej oceny merytorycznej, projekt konsekwentnie ignoruje też Urząd Miasta Katowice.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.