PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Hobbit – opowieści o powieści" – Katowickie Prezentacje Biblioteczne

 • Dodano:
 • Autor: BŚ
 • Kategoria: Literatura

KPB ZAPROSZENIEOd kilkunastu lat listopad jest na Śląsku miesiącem spotkań ludzi związanych z książką dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, bibliotekarzy, nauczycieli, studentów i wydawców. Dzieje się tak za sprawą cyklicznych Katowickich Prezentacji Bibliotecznych. W czasie poprzednich edycji gościły w Bibliotece Śląskiej największe autorytety związane z literaturą dla dzieci i młodzieży. Wydarzeniu towarzyszy corocznie wręczenie nagród "Guliwera" – czasopisma o książce dla dziecka.

W tym roku Biblioteka Śląska i Śląski Klub Fantastyki realizują projekt "Hobbit – opowieści o powieści", który został wpisany w ramy Katowickich Prezentacji Bibliotecznych.

Czytaj więcej...

Czytaj...

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Literatura

czytajpl-obiecalamDo 30. listopada w siedmiu śląskich miastach korzystać można z blisko 100 darmowych wypożyczalni e-booków – wszystko dzięki akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL.

Czytaj PL obejmuje w tym roku ponad 30 miast i dodatkowe 450, w których znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Spośród 5000 zgłoszeń uczniów organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawiają się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione są kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji bierze udział 10 miast zagranicznych, m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Listę miejsc, gdzie na Śląsku (w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Rybniku, Mysłowicach, Sosnowcu i Tychach) wypożyczane są darmowe e-booki, można znaleźć na http://akcja.czytajpl.pl/mapa.html.

Czytaj więcej...

Tajne operacje GROMu

 • Dodano:
 • Autor: Empik
 • Kategoria: Literatura

Katowice 20171016 Naval FBpostEfektem zamachu terrorystycznego na World Trade Center była mobilizacja wojskowych jednostek specjalnych na całym świecie. Polscy żołnierze, jako jedni z pierwszych zaczęli przygotowanie do walk na Bliskim Wschodzie. "Zatoka" to trzecia książka byłego żołnierza GROMu – Navala, który 16 października spotka się z czytelnikami w salonie Empik Silesia w Katowicach.

Historia jednostki specjalnej sił zbrojnych, której misje zagraniczne fascynują i wzbudzają grozę, stanowi realistyczny obraz operacji wojskowych na wodach Zatoki Perskiej. Żołnierze, przebywając z dala od rodzin na najbardziej niebezpiecznym wówczas terytorium, pamiętali o podstawowych wartościach wynikających z braterstwa broni. To właśnie ich lojalność i profesjonalizm tworzą legendę, która ma zostać w pamięci narodu na długie lata.

Czytaj więcej...

Pisarski debiut Magdaleny Różczki

 • Dodano:
 • Autor: Empik
 • Kategoria: Literatura

20171029 RozczkaMagdalena Różczka – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa – właśnie wydała swoją pierwszą książkę dla dzieci "Gabi. A właśnie, że jest pięknie!". To historia o tym, że najważniejsze są wiara w marzenia i przyjaźń. Autorka spotka się z fanami 29 października w salonie Empik Silesia.

Gabi wychowuje się w rodzinie zastępczej. Ma sześcioro rodzeństwa. Uwielbia marzyć i ciągle chodzi z głową w chmurach. Właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie i już nie może się doczekać rozpoczęcia roku szkolnego. W nowej szkole poznaje Bartka – swojego rówieśnika. Chłopiec jest nieśmiałym jedynakiem, który wszystkim się przejmuje. Na pozór wiele ich różni, ale szybko ta znajomość przeradza się w prawdziwą przyjaźń – taką na dobre i na złe. Dzieciaki przeżywają mnóstwo przygód, mają sto pomysłów na minutę, ciągle wpadają w kłopoty, ale cokolwiek by się działo, zawsze sobie radzą.

Czytaj więcej...

Dziewuchy na barykady

 • Dodano:
 • Autor: EMPIK
 • Kategoria: Literatura

Katowice 08.10 Dziewit-Meller Anna Dziewit-Meller – autorka "Góry Tajget" oddaje w ręce czytelników nową książkę. "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" to historia 17 niezwykłych kobiet, które zapisały się na kartach historii złotymi zgłoskami. O odważnych, inteligentnych, a czasami kontrowersyjnych bohaterkach, Anna Dziewit-Meller opowie podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się 8 października w salonie Empik Silesia w Katowicach.

Do świata dokonań tych mniej i bardziej sławnych kobiet wprowadza czytelników Henryka Pustowójtówna (Heńka), czyli dziewczyna z powstania styczniowego. Obok niej, na kartach powieści występują m.in.: pierwsza w Polsce feministka Narcyza Żmichowska, kolekcjonerka osobliwości Izabela Czartoryska i tajna agentka Krystyna Skarbek. Książka nie jest typową biografią bohaterek, nie składa się z dat i suchych faktów, ale prowadzi czytelnika ścieżką, która odkrywa przed nim trudności, z jakimi musiały zmierzyć się kobiety. Całość dopełniają ilustracje Joanny Rusinek.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.