PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zielony byfyj Sabiny Waszut

Zielony byfyj okładkaZ początkiem listopada na półki księgarskie trafi "Zielony byfyj", najnowsza powieść Sabiny Waszut, laureatki nagrody literackiej Pióro. Książka jest finałem sagi o wielopokoleniowej śląskiej rodzinie, której losy śledzimy od lat trzydziestych XX wieku po dzień dzisiejszy. Premiera 8 listopada.

Zielony byfyj – kuchenny kredens Zosi Zaleskiej, stoi teraz w nowym mieszkaniu rodziny. Wiatr przegnał już wspomnienia o zimnej izbie w ponurej suterynie. Nastają nowe czasy, w których chleb na stole pozwala uwierzyć, że można żyć normalnie. Naznaczeni cierpieniem i wojną ludzie pragną wreszcie doświadczyć szczęścia. Dla jednych oznacza ono wychowywanie dzieci, dla innych, budowę nowego, doskonałego systemu, w którym zabraknie miejsca na indywidualizmy. Tymczasem historia zatacza koło, aby ponownie spleść losy rodziny Trauterów-Zaleskich. Nikt już nie cierpi głodu, ale strach o życie nadal towarzyszy Zosi i Władkowi. Kto z rodziny wytrzyma tutaj, a kto uzna, że prawdziwe życie jest gdzie indziej?

"Zielony byfyj" Sabiny Waszut jest ostatnią częścią sagi o losach tej wielopokoleniowej rodziny. Poprzednie tomy to: "Rozdroża" i "W obcym domu". W finałowej opowieści tym razem wnuczka Zofii, Oliwia, podejmuje walkę o zachowanie wspomnień z przeszłości – tytułowy zielony byfyj staje się najważniejszą pamiątką po pradziadkach. Sabina Waszut, nagradzana autorka literatury kobiecej oraz propagatorka śląskiej kultury, odmalowuje w swojej powieści wnikliwy portret lokalnej społeczności.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.