PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zapomniany Śląsk, stary bar i zupełnie nowe życie

Bar na starym osiedlu okładka S"Bar na starym osiedlu" – najnowsza powieść Sabiny Waszut, laureatki nagrody Pióro 2015, pojawia się właśnie w księgarniach. Opowiada o historii nieoczekiwanego powrotu w rodzinne strony: Ola uciekła niegdyś z Chorzowa – czy teraz ukochany Śląsk przywita ją z otwartymi ramionami?

Ola Kieś w ciągu jednego pechowego tygodnia traci pracę i rozstaje się z partnerem. Te wydarzenia sprawiają, że postanawia przyjąć niespodziewany spadek po zmarłej, dawno niewidzianej babce. Dziewczyna przeprowadza się z Warszawy na Śląsk, do Chorzowa. Ma przed sobą trudne zadania: zaaklimatyzować się w mieście, z którego uciekły wraz z matką ponad dwadzieścia lat wcześniej, otworzyć na powrót osiedlowy bar babci, a co najważniejsze, zmierzyć się z przeszłością. Mała społeczność starego śląskiego osiedla traktuje nieufnie nową właścicielkę baru. Ola na nowo musi poznać Śląsk, inny niż ten, z którego wyjechała. Powrót w rodzinne strony sprawia, że odżywają wspomnienia o ojcu, który przez wiele lat był nieobecny w życiu Oli. Dziewczyna postanawia go odszukać. Liczy, że uporządkowanie przeszłości pomoże jej poukładać przyszłość.

"Bar na starym osiedlu" to pogodna opowieść o nowym życiu na Śląsku i nieoczekiwanym zetknięciu kobiety z wielkiego miasta z mieszkańcami chorzowskiej dzielnicy oraz bywalcami małej jadłodajni. Próby poradzenia sobie z bolesnymi wspomnieniami i perypetie Oli związane z prowadzeniem baru przeplatane są barwnymi opowieściami o regionie – Śląsku wielokulturowym i różnorodnym, zarówno tym współczesnym, jak i tym z dziecięcych lat bohaterki. Sabina Waszut, nagradzana autorka literatury kobiecej oraz propagatorka śląskiej kultury, odmalowuje w swojej powieści wnikliwy portret lokalnego środowiska.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.