PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Pięćdziesiątka" w Klubie Dobrej Książki

Iwasiow plakatNominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki książkę "Pięćdziesiątka" Ingi Iwasiów podczas najbliższego spotkania w Bibliotece Śląskiej przedstawi Agnieszka Nęcka – adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, autorka książek krytycznoliterackich. Ostatnio opublikowała: "Emigracje intymne. O współczesnych polskich narracjach autobiograficznych" (2013) oraz "Polifonia. Literatura polska początku XXI wieku" (2015).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, a fragmenty książki przeczyta redaktor Maria Kempińska.

W notce wydawniczej o książce czytamy:

Mawia się, że jeśli człowiek po pięćdziesiątce budzi się bez bólu, to znaczy, że umarł, bo po pięćdziesiątce zawsze coś boli. Mam na ten temat inne zdanie – póki żyję, wszystko jest normalne. Ból i brak bólu. Do pewnej granicy, którą warto precyzyjnie określić. Trzeba ustalić wskaźniki, sposób pomiaru i metodologię badań, obiektywnie oszacować wartość pozostałego czasu i podjąć samodzielną, suwerenną decyzję. Nie wszystko potrafi się zregenerować, zwłaszcza samo życie. Jeśli z pomiaru tego, co mi zostało, wyniknie, że mogę to już tylko roztrwonić, bezzwłocznie przystąpię do działania.

Pięćdziesiątka. Wiek graniczny, pół-wiek i miarka wódki. Wznoszę więc toast za każdy rok, bo już nie warto oszczędzać życia. Co miałam dostać, dostałam, a resztę zostawiam za sobą. Szare dzieciństwo, śmierć matki i tanie wino pite w podstawówce. Krok w dorosłość z wiśniówką utrwalaną piwem. Kochanków, kochanki, przyjaźnie i morze wódki.

Świat oglądany przez denko butelki. Zdradzonych terapeutów. A jutro wstanę, uśmierzę kaca piwem i aspiryną, poprzestawiam pamiątki i wejdę w codzienność.

23.06.2016, godz. 17.00, Biblioteka Śląska (sala Benedyktynka), pl. Rady Europy 1, Katowice.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.