PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Wszystko co najważniejsze" Oli Watowej. Pamiętnik

Wszystko co najwazniejsze 23.06.2016Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego "Od słowa do słowa" poświęcone zostanie wspomnieniom Oli Watowej, zawartej w jej książce "Wszystko co najważniejsze".

Mają Rosjanie swoją Nadię Mandelsztamową – heroiczną żonę Osipa, która poszła za mężem na zsyłkę, a potem napisała przecudnej urody i mądrości "Wspomnienia". Powstała książka o miłości i mechanizmach totalitaryzmu, o trwaniu wielkiego uczucia wbrew wszelkim okolicznościom życiowym. Śmierć Osipa niczego nie zamknęła. Nadia walczyła nadal – o przetrwanie jego poezji, wbrew logice i złośliwości sowieckiej machiny. Zabrało jej to ponad 40 lat.

My, Polacy, mamy Olę Watową, żonę Aleksandra Wata i matkę Andrzeja, błąkającą się z tym ostatnim po sowieckich łagrach. Rodzina się odnalazła, ale chwile szczęścia brutalnie przerwała długa i uporczywa choroba poety. Ból był silniejszy od Aleksandra. Poeta popełnił samobójstwo. I rozpoczęła się walka o zachowanie myśli, światopoglądu, obrazów i osądu totalitaryzmów XX wieku. Pozostały do spisania taśmy magnetofonowe i uporządkowanie notatek.

Aleksander Wat zapisywał każdy skrawek papieru, nie zostawiał wolnego miejsca. Jego spuścizna to rekonstrukcja myśli, strzępów, skrawków notatek. Droga długa i żmudna. A Ola Watowa walczyła i nalegała, nieustannie pisząc listy m.in. do Czesława Miłosza i zmuszając go do działania. Na szczęście znalazła też Krzysztofa Rutkowskiego – pisarza i historyka, który ją wsparł i ułożył w całość to, co zdawało się być niemożliwym do zrekonstruowania. Po tej mozolnej pracy Ola Watowa opowie o tym, co jest i było dla niej najważniejsze. Książkę podsumowującą życie, również nagraną i przekształconą z dialogu w monolog, zawrze między dwoma zdaniami. Pierwszym: "Wszystko co najważniejsze w moim życiu wiąże się z Aleksandrem.". I ostatnim: "W moich wspomnieniach daty się gubiły i jakby traciły znaczenie. Ale czuję to wszystko jako jedną wielką całość.".

Data: 23 czerwca 2016 (czwartek), godz. 12.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.