PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Mój wiek" Czesława Miłosza i Aleksandra Wata

Na spotkaniu poświęconym jednej z najwybitniejszych książek XX wieku, Mojemu wiekowi Aleksandra Wata, w Muzeum Górnośląskim będzie mowa o dwóch wielkich współautorach jednego dzieła. Trudno nie znać Czesława Miłosza. Kto jednak pamięta Aleksandra Wata – poetę i erudytę?

W czasie wykładu w Muzeum Górnośląskim nacisk zostanie położony na przywrócenie pamięci o Aleksandrze Wacie i jego dochodzeniu do prawdy o wydarzeniach w XX wieku. Więziony wielokrotnie w ZSRR, zesłany do Kazachstanu, Wat stał się świadkiem epoki totalitaryzmu i próbował nadać logiczny sens złu, które zawsze pozbawione jest logiki. Mój wiek wypełnia świadectwo uczestnika dramatycznych wydarzeń. Zawiera jego fascynacje Stalinem, komunizmem, rozmyślania o religii, opowieści o zaprzyjaźnionych poetach i pisarzach. Wat opisuje spotkania z ludźmi w więziennych celach, spotkanie z rodziną w Kazachstanie, wydarzenia podczas tułaczki.

Podobnie jak przedziwny był los Aleksandra Wata, tak i powstanie książki jest niezwykłe. W czwartek, 19 maja o godzinie 12.00 organizatorzy zapraszają na wykład o tym, co wynikło z dialogu i zderzenia się w intelektualnym pojedynku Czesława Miłosza i Aleksandra Wata.

Udział w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki Od słowa do słowa jest bezpłatny. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani.

Data: 19 maja 2016 (czwartek), godz. 12.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.