PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Twórczość Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej w cieniu Wielkiego Brata

Twórczość Osipa Mandelsztama 28.04Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki Od słowa do słowa w Muzeum Górnośląskim Jolanta Zaczkowska opowie o czasie rządów Stalina i jego wpływie na życie prywatne poetów oraz pisarzy. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórym darowano życie, innym zaś nie udało się uchronić przed śmiercią. Motywem przewodnim spotkania będzie twórczość akmeistów, głównie Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej.

Osip Mandelsztam urodził się w Warszawie w 1891 roku, a umarł zamęczony w 1938 pod Władywostokiem. Anna Achmatowa przyszła na świat w 1889 roku w Odessie, zmarła w wieku 77 lat w Domodiedowie. Oboje uznani zostali za najznakomitszych poetów swojego czasu. Budzili podziw i szacunek. Publiczność na spotkaniach z Anną Achmatową wstawała na jej widok. Zarówno Osip Mandelsztam, jak i Anna Achmatowa znali Rosję przedrewolucyjną i aż nazbyt dobrze poznali czasy wielkiego terroru – zapewne wiedza ta miała przemożny wpływ na twórczość i życie artystów. Anna przyjaźniła się i była podporą Nadieżdy Mandelsztam po śmierci jej męża. Z Osipem zaś pracował Michaił Bułhakow.

Akmeiści (nazwa kierunku wywodzi się z greckiego akme – szczyt, punkt kulminacyjny) jak na ironię głosili odejście od wieloznaczności w poezji na korzyść opisu rzeczywistości takiej, jaką ona jest. Z jednym zastrzeżeniem – trzeba pamiętać o tym, że istnieje świat niepoznawalny. Czy i na ile udało im się zrealizować program w swoich utworach, ocenią uczestnicy spotkania 28 kwietnia w południe.

Data: 28 kwietnia 2016 (czwartek), godz. 12.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.