PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Władysław Broniewski – powrót poety

Władysław Broniewski  powrót poety  10.03Jest coś pociągającego w tej postaci, głęboko ludzkiego, chociaż żyje pokolenie, które przy pierwszej nadarzającej się okazji odrzuciło pamięć o nim i o jego twórczości zaraz po 1989. Zrobiło to, bo ekspansja jego poezji, zwłaszcza tej politycznej, agitatorskiej w czasach PRL-u była tak silna, że zrodziła przesyt.

A teraz jest moda na Broniewskiego. Wydano jego niepublikowaną prozę: Stanęła naga... Powieść niedokończona, wyszedł jego Pamiętnik, wybór wierszy: Wierszem przez życie. Poezje, a także biografia Mariusza Urbanka Broniewski. Miłość, wódka, polityka. Zatęskniliśmy za Broniewskim jak za wszechobecnymi w PRL-u goździkami, które po okresie banicji powoli zakwitają w kwiaciarniach.

Warto wrócić do wierszy, zachłysnąć się jego rymami, jego melodyjną frazą, ironicznym sposobem patrzenia na otaczającą rzeczywistość, jednym słowem sięgnąć do jego poezji na nowo i przeczytać znakomitą biografię, z której wyłania się obraz człowieka z jego wielką wrażliwością, bezbronnością wobec polityki, kobiet i alkoholu.

Muzeum Górnośląskie zaprasza w czwartek, 10 marca o godzinie 12:00, na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Od słowa do słowa poświęcone Władysławowi Broniewskiemu – poecie powracającemu z wygnania.

Data: 10 marca 2016 (czwartek), godz. 12.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.