PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Od słowa do słowa: Mistrz i Małgorzata

Od słowa do słowa 14.11Najbliższe styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Od słowa do słowa (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) poświęcone będzie kultowej powieści XX wieku – Mistrzowi i Małgorzacie Michaiła Bułhakowa.

– Dotkniemy spraw wiary i religii w życiu pisarza, rewolucji obyczajowej i ateizacji po rewolucji, postaci Boga i diabła w powieści. Po grudniowym spotkaniu z "Rękopisem znalezionym w Saragossie" Jana hrabiego Potockiego, gdzie również podejmowane są tematy Boga, szatana, śmierci i miłości, spróbujemy skonfrontować te same wątki w ujęciu Michaiła Bułhakowa oraz odnaleźć podobieństwa i różnice w obu utworach – mówi prowadząca spotkanie Jolanta Zaczkowska.

Co prawda, według Michaiła Bułhakowa: [...] po to, żeby czymś kierować, trzeba mieć bądź co bądź jakiś dokładny plan, obejmujący jakiś możliwie przyzwoity czas. Pozwoli więc pan, że go zapytam, jak człowiek może czymkolwiek kierować, skoro pozbawiony jest nie tylko możliwości planowania na choćby śmiesznie krótki czas, no, powiedzmy, na tysiąc lat, ale nie może ponadto ręczyć za to, co się z nim samym stanie następnego dnia?

Organizatorom nie przeszkadza to zaprosić wszystkich chętnych na spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 14 stycznia o godzinie 12.00 w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

Data: 14 stycznia 2016 (czwartek), godz. 12.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.