PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Będziemy podróżować w czasie i śmiać się, ile wlezie – czyli spotkanie z Katarzyną Pakosińską

  • Dodano:
  • Autor: /zapowiedź nadesłana/
  • Kategoria: Proza i poezja

Katarzyna PakosinskaJedna z najzabawniejszych książek dla dziewczyn i chłopaków zamieszkujących Europę Środkową już w księgarniach. Spotkanie z autorką dla młodych czytelników i ich rodziców odbędzie się już jutro (wtorek 8 grudnia o godzinie 18.00) w salonie Empik w Silesia City Center.

"Malina cud-dziewczyna" to pierwsza książka dla młodych czytelników autorstwa Katarzyny Pakosińskiej – znanej artystki kabaretowej, aktorki, dziennikarki. Bohaterką jest Malina: uczennica szkoły podstawowej, jedynaczka, właścicielka ciemnej czupryny i psa Rudzielca, która lubi jajko na miękko-twardo, pogaduchy z mamą i babciami, skoki na trampolinie i śmieszne słowa, takie jak serdaczek albo... Nie, tego drugiego nie możemy zdradzić. Czytelnicy odkryją je sami po przeczytaniu całej książki. Ciekawość Maliny naprawdę nie zna granic. Co stanie się jasne, kiedy piosenki ze starego radia z zielonym okiem zaczną ją przenosić w czasie.

Telefony w mojej głowie bez przerwy trrrrrrrrrrr! Siedmioletnia mama, w spodniach ODRA, z kluczem na szyi, wybiera się na pierwsze wagary – a z nią Malina, popijając wodę z sokiem z saturatora. Cicha woda brzegi rwie, nie wiesz nawet, jak i gdzie... Psoty z babcią Marzenką zakończą się karnym skubaniem kury na rosół. Ada, to nie wypada! Tak być nie może, trudna rada... Z prababcią Rysią Malina zobaczy pierwszy polski samolot sportowy skonstruowany na podwórku w Milanówku. Od niej dowie się też, jak rozmawiać z chłopakami.

Meblościanki, saturator, "Stawiam na Tolka Banana", zabawy na trzepaku. Kanciaste samochody, "Niewidzialna ręka", a zamiast sms-ów – znaki dawane latarką przez okno. I dalej – gospodarstwo pradziadków, i jeszcze dalej – czas gramofonów i początków kolejki EKD w Milanówku. Domowe historie to największy atut tej opowieści.

A może jednak to, że czytelnik jest nieustannie wciągany w akcję i musi wykonywać różne zadania? Książka napisana została w myśl sentencji prezydentowej Roosevelt, że dzieci najuważniej słuchają, gdy się do nich nie mówi. Co to znaczy chodzić jak w zegarku? Czy można rzucić okiem? Gdzie pieprz rośnie? Jak wygląda nieboskie stworzenie? Jeśli nie wiesz, to wyobraź sobie i narysuj, a jeśli już zupełnie nie wiesz – na pewno podpowie Pakośka. Każdy młody czytelnik, który będzie miał ochotę pokazać swoje rozwiązania zawartych w książce zadań Malinie, weźmie udział w ogólnopolskim konkursie. Do wygrania ulubione książki Maliny z oferty wydawnictwa Muza oraz wiele innych niespodzianek.

Katarzyna Pakosińska to - chciało się by rzec - kobieta wszechstronna: artystka kabaretowa, aktorka, autorka scenariuszy i dziennikarka. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a przy okazji współtworzyła Kabaret Moralnego Niepokoju. Jej wizytówką jest piękny uśmiech i ogromne poczucie humoru. Jest mamą prawdziwej Mai i książkowej Maliny – bohaterki swojej pierwszej książki dla dzieci.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.