PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Całujcie mnie wszyscy w... Tuwim lirycznie i nie tylko

  • Dodano:
  • Autor: Krzysztof Chmielewski
  • Kategoria: Proza i poezja

MachalicaCzytać Tuwima może każdy, również na głos. Nawet ja. Jednak mówić Tuwimem, to sztuka. Wymaga odpowiedniego rozłożenia akcentów, stosownej intonacji, świadomego zastosowania pauzy i odpowiedniego kontaktu z publicznością.

W ubiegły czwartek w Dąbrowie Górniczej Julian Tuwim pojawił się na chwilę w zaciszu biblioteki. Nie osobiście, rzecz jasna, ale miał troje (tak, troje) ambasadorów. Na scenie, przy komplecie widowni, stanęli: Piotr Machalica i Piotr Borowski. Akompaniowała im, nie mniej ważna, Agnieszka Garniewicz, której muzyka doskonale współgrała z głosami i ekspresją aktorów.

Dawno nie byłem na "salonie poezji", od chwili, gdy jakieś dwa lata temu zaprzestałem swoich wizyt w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Tym chętniej wybrałem się na spotkanie w dąbrowskiej MBP. To, po świetnych występach na Ars Cameralis, miała być chwila wyciszenia...

Byłem tego dnia zmęczony, czekając w tłumie i hałasie przez ponad pół godziny przysypiałem, a moja głowa, co rusz opadała na boki i w przód. A jednak, dosłownie minutę po godzinie 17., gdy Machalica, Borowski i Garniewicz weszli na scenę... mój wzrok się wyostrzył. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki muzyki, ucichły brawa... Trybiki w mózgu zaczęły pracować szybciej i szybciej.

"Tuwim lirycznie... i nie tylko". Pod tymi słowami kryje się cała paleta talentów literackich poety oraz interpretatorów. Tak słownych jak i muzycznych. Poezja człowieka, który potrafił chwycić się z polszczyzną za bary i ująć w słowa niemal wszystko. I to w jaki sposób...

Herszt świntuchów, mistrz ciętej riposty, inteligentny, niezwykle oczytany, z niewyparzonym językiem... bezczelny i genialny poeta. Niedościgniony wzór, za którym oglądali się, oglądają i będą oglądać (z zazdrością, przestrachem i uwielbieniem) młodzi, zmagający się z własną twórczością.

Jakże pociesznie i bajecznie brzmi w wierszach Tuwima zwykła "kurwa", którą bezceremonialnie i banalnie wabią nas współcześni poeci. Niewielu potrafiło i potrafi tak celnie punktować ludzkie przywary, bez ogródek mówić o wszystkich aspektach dnia codziennego w taki sposób, że zwykła podróż pociągiem (nic się do dziś nie zmieniło!) staje się przygodą życia.

Jakież było moje zdziwienie, kiedyś, dawno temu, gdy dowiedziałem się (będąc jeszcze nastoletnim smarkaczem), że Julian Tuwim napisał coś więcej niż wiersze dla dzieci. A inne jego dzieła, jak się okazało, są stanowczo nie-dla-dzieci. Jakże bogatszy jest mój świat, po lekturze tychże treści.

Ale wracając do czwartkowego wieczoru... Głos Piotra Machalicy jest jedyny w swoim rodzaju. Doskonała gra aktorska, świetna interpretacja, gesty, mimika twarzy. Obawiałem się zwykłego, nudnawego czytania z kartki (tak też było przez pierwszych kilka sekund), a okazało się, że na scenie rozegrał się mały spektakl. Towarzyszący mu Piotr Borowski nie ustępował starszemu koledze w niczym (no, może tylko barwą głosu...), równie mocno skupiając na sobie uwagę i równie dobrze wczuwając się w teksty mistrza.

Nie wiedzieć kiedy minęła godzina i minut dziesięć, a więc czas przygotowany na całe spotkanie. Ale udało się przeciągnąć występ o kilka chwil. I były bisy, i cała sala śpiewała i brawa gromkie na koniec...

Słów jeszcze kilka dodam na temat samego spotkania i miasta... Otóż recital Piotra Machalicy (i nie mniej ważnych: Piotra Borowskiego i Agnieszki Garniewicz) odbył się w ramach festiwalu Zagłębie Wood, nadzwyczaj ciekawej inicjatywy, która doskonale pokazała potencjał miasta. Przyznam szczerze, że jakością, częstotliwością i różnorodnością wydarzeń literackich Dąbrowa Górnicza prześcignęła wiele innych miast aglomeracji, również Katowice, w których literatura mogłaby gościć częściej, a nie tylko kilka razy w roku... Oby więcej takich imprez. Czekam na drugą edycją.

Recital Piotra Machalicy odbył się 26 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.