PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Poezja pod skrzydłami Nike

KSPwGNagroda Literacka Nike to najważniejsze polskie wyróżnienie dla pisarzy i poetów. Podczas LXXIV Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach (11 listopada, godz. 12:00, scena GTM przy Nowym Świecie) zaprezentowane zostaną wybrane wiersze z czterech tomików nominowanych do tej prestiżowej nagrody w bieżącym roku. Choć w listopadzie będziemy już znać laureata owego wyróżnienia, warto zapoznać się z twórczością wszystkich nominowanych autorów, by móc zdecydowanie zgodzić się lub negować wynik konkursu. Tych wierszy nie da się zebrać pod jednym sztandarem – mówią o odmiennych rzeczach na bardzo różne sposoby. Jednak wszystkie łączy niebywale wysoka jakość, widoczna już na pierwszy rzut oka. 

 

Janusz Styczeń w zbiorze "Furia instynktu" umieścił mroczne i oniryczne wiersze traktujące o relacjach mężczyzny, kobiety, chłopca oraz dziewczynki – nierzadko w nie do końca spodziewanych kombinacjach. Drapieżne erotyki autor ubrał w subtelny język, dzięki któremu zyskują nowego wymiaru, jednocześnie tworząc malownicze oraz wymowne (choć czasem nie do końca przyjemne) wizje. 

Julia Hartwig natomiast w swoich "Gorzkich żalach" postanawia podzielić się z czytelnikami przemyśleniami z okresu choroby, z którego powróciła w niewątpliwie wspaniałym stylu. Daje nam niezwykłe świadectwo granicznych doświadczeń, jednocześnie mówiąc o potrzebie znalezienia – tak charakterystycznej dla epikurejczyków – równowagi pomiędzy szczęściem i niedolą. W delikatny i wyrafinowany sposób pragnie pogodzić całą złożoność ludzkiego istnienia. 

"Kropka" Piotra Mitznera jest zaś zaproszeniem do intelektualnej szarady. Choć jego utwory cechują się rygorystyczną ascezą słów, pozostają wciąż otwarte w swojej niejednoznaczności – jeden wiersz czytany wielokrotnie, za każdym razem brzmi inaczej. Poeta postanowił nie zamykać się ograniczeniami narzucanymi przez tytułową kropkę, łącząc ze sobą rodzajowe historie z przebłyskami filozoficznych refleksji. 

W swoim zbiorze "Imię i znamię" Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki kreśli obraz życia na pograniczu języków i kultur. Nie ocenia i nie wartościuje, a raczej w prosty sposób (często za pomocą archaizmów) opowiada o wykluczonych i wyklętych. Bawi się również pełnym folkloru rytmem, zaprawiając go odrobiną czarnego humoru. Niczego nie odrzuca i niczego nie ukrywa, pozwalając wyłonić się prawdziwemu obrazowi życia w obliczu transgresji. 

Wybrane wiersze z powyższych tomików czytać będą: Bogumiła Murzyńska (Teatr Śląski w Katowicach), Bernard Krawczyk (Teatr Śląski w Katowicach) oraz Wojciech Stolorz (Teatr Rozrywki w Chorzowie), a oprawę muzyczną zapewni Sylwester Sośniak (gitara) i Krzysztof Kijas (harmonijka ustna).
Gospodarzem Salonu będzie jak zawsze Paweł Gabara.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.