PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Poezja wychodzi z ukrycia!

LOGO_PMPPo kilku latach posuchy ziarna poezji trafiły na podatny grunt! Literacka mapa Katowic pozbywa się białych plam, a w Mieście Ogrodów w końcu wyrastają świeże, mocne, pełne życia pędy jurnych literatów!

W ostatnich miesiącach poetyckie sejsmografy zaobserwowały nagły wzrost siły drgań serc i ruchy niespokojnych duchów. Ludzie chcą pisać, czytać i słuchać! Ku uciesze artystów i sympatyków rzeźbienia w słowie rusza II edycja Poezji Młodego Pokolenia, kameralnego (na razie!) mini-festiwalu dla tych, dla których liryka ma jeszcze wartość.

Od miesięcy, a nawet lat, mówimy o Stolicy Kultury, Młodzieży, Mieście Marzeń... Dlaczegóż nie uczynić z Katowic siedziby poetów? Pal licho Kraków, Warszawę, Czarnolas czy Drohobycz. U nas wydobywa się świeży kamień węgielny, cenne czarne złoto, które po oszlifowaniu może zyskać całkiem pokaźną wartość, a nawet stać się bezcenne.

Pierwsze spotkanie z twórczością młodych poetów miało miejsce w Klubie Gramofon 11 maja 2012 roku i nie da się ukryć – spełniło oczekiwania widzów, występujących oraz organizatorów. Swą twórczość przedstawili trzej panowie z grupy poetyckiej "Horyzont" – Marcel Kosakowski, Mateusz Wróbel oraz nieobecny, lecz godnie zaprezentowany przez kolegów, Michał Łukowicz. Konkurencyjną"Grotę" reprezentowali Martha Veil, Joanna Główkowska oraz Kamil Pietrzyk.

Zaraz po nich na scenę wyszła niezwykle utalentowana, młoda artystka – Kalina Jaglarz, która oczarowała przybyłych głębokim głosem oraz fenomenalnym zmysłem interpretacyjnym. Dłużni nie pozostali jej muzycy, których występ ukoronował spotkanie – Leman Acoustick i wtórująca mu Małgorzata Majnusz.

Czy ten niewielki, efemeryczny jeszcze twór ma szanse się przebić pośród plątaniny coraz to nowszych imprez organizowanych w stolicy Górnego Śląska? A jakże! Na spotkaniu majowym pojawiło się kilkadziesiąt osób, sympatyków i obcych, co daje pozytywne rokowania. Działa strona na Facebooku (wystarczy wpisać Poezja Młodego Pokolenia), lada chwila ruszy blog i akcja promocyjna.

Co można zdradzić odnośnie czerwca? Po raz kolejny na scenie staną przedstawiciele grup Horyzont oraz Grota. Kilka osób już odpowiedziało na apel organizatorów i wysłało swoje wiersze do weryfikacji. Czekamy na więcej! Pora poruszyć w posadach to miasto! Najważniejszą sprawą, jaką PMP chce zachęcić ludzi, jest możliwość odczytania swych wierszy na scenie Gramofonu. Nie trzeba się wcześniej zgłaszać, można przyjść, dać sygnał i podejść do mikrofonu. Co dalej? To już zależy od Was.

Schemat z edycji wcześniejszej zostanie zachowany, ergo – najpierw nastąpi odczyt wierszy zgłoszonych na festiwal, wolne wnioski, a zaraz po tym koncert akustyczny.

Kto zagra w Gramofonie pod koniec czerwca? To na chwilę obecną tajemnica, której rąbka uchylimy w najbliższych dniach, by nie zapeszyć. Być może artyści z zagranicy, a może młodzi muzycy z okolicznych miast...

Każdy jest mile widziany, każdy może dać coś od siebie albo zwyczajnie przyjść popatrzeć, posłuchać i pocztą pantoflową nadać sygnał o naszym istnieniu. Język, narodowość czy wyznanie nie stanowi bariery, nieważne, czy piszcie po polsku, białorusku czy w języku koreańskim, o Bogu, śmierci czy tubce pasty do zębów – jeśli tylko macie coś do przekazania, PMP czeka z otwartymi ramionami!

Zgłoszenie, pytania, obelgi i wsparcie psychofizyczne prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Do zobaczenia 28.06. 2012 roku!

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.