PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Młodzi artyści proszą o głos!

poezjawers.3Pierwsze spotkanie z cyklu "Poezja Młodego Pokolenia", organizowanego przez Klub Gramofon i Literacką Kanciapę, odbędzie się 11 maja właśnie w katowickim klubie Gramofon (ul. Ligonia 29, budynek Radia Katowice). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:30 (wstęp wolny) - wystąpią podczas niego dwa ugrupowania artystów piszących.

Jako pierwsi na scenę wyjdą przedstawiciele "Groty", grupy poetyckiej powstałej około 2010 roku i tworzonej przez kilka niezależnych intelektualnie osób. Ich program charakteryzuje przede wszystkim różnorodność. Nie idą jedną ścieżką. Stawiają na zwięzłość i kondensację przekazu. To ich pierwszy publiczny występ.
Druga grupa – "Horyzontalni", uaktywniła się mniej więcej dwa miesiące temu. Trzon stanowią trzej Panowie o pseudonimach l.j. grafoman, mrcrowley oraz donki chote. Ostatnio pojawiają się wokół nich młodzi poeci – satelity. Twórczość Horyzontalnych nawiązuje w dużym stopniu do estetyki XX-lecia międzywojennego. Chcą poruszyć miasto i jego mieszkańców, zachęcić do "wyjścia na ulicę".

Gdy młodzi poeci "czytający" zejdą ze sceny, ich miejsce zajmą muzycy, czyli "poeci śpiewający". I tu ważną liczbą jest "dwójka" bowiem pojawi się tyleż solistów.

Jako pierwsza zagra nam i zaśpiewa (wiersze własne i cudze) Kalina Jaglarz. To młoda, świetnie zapowiadająca się artystka, której wrodzona skromność jakoś nie pozwala się wybić. Piszę całkiem poważnie i biorę odpowiedzialność za własne słowa! Panna Jaglarz obdarzona jest niezwykle mocnym, a zarazem subtelnym głosem. Wykazuje również ogromne pokłady intuicji poetyckiej, która sprawia, że poezja śpiewana odżywa w sercach słuchaczy. Nowa nadzieja polskiej estrady? Oby tak!

Po niej na scenę wkroczy ktoś, kto jest już znaną personą na scenie śląskiej i nie tylko. Najnowszy repertuar, a także kilka starszych grepsów podrzuci nam, równie skromny co utalentowany – Leman Acoustic, bard i song-writer. Ten facet występował już m.in. na Off Festiwalu (2009), Slot Art. Festiwal (2010) czy Mediawave Festiwal Mysłowice (2011) i dziesiątkach w innych miejsc w kraju. Na koncie ma trzy EP-ki, kilka singli, a jego utwory znalazły się na składance "Sealesia" wydanej przez wytwórnię Falami.

Partnerami akcji jest Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Filologiczny).

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.