PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zanim będzie za późno

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Katowice KinCzy wszystkich zbrodniarzy udaje się złapać? Czy wszystkie sprawy da się wyjaśnić? Brutalną prawdę o sukcesach, ale także porażkach w pracy policjantów postanowił odsłonić w książce dziennikarz Tomasz Kin. Z okazji premiery "Bez przedawnienia" (Ringier Axel Springer Polska) autor spotka się z czytelnikami 17 marca w salonie Empik Silesia w Katowicach.

Zbrodnie doskonałe nie istnieją. Nie istnieją także doskonałe metody na ich rozwiązanie. Praca policjantów z Archiwum X to nie tylko spektakularne sukcesy, ale też porażki. Tomasz Kin w swoim reportażu przedstawia funkcjonowanie Wydziału Spraw Otwartych i Niewyjaśnionych, który stanowi ostatnią szansę na ujęcie sprawców, zanim przestępstwo się przedawni. Kryminalna treść zdradza najgłośniejsze zbrodnie wykryte po wielu latach. Autor m.in. na przykładzie morderstwa recepcjonistki w Jaśle, gdy mimo dowodów nie udało się zatrzymać przestępcy, pokazuje, że system nie zawsze działa. Wieloletnie doświadczenie dziennikarza pozwoliło na skrupulatne oraz wiarygodne zebranie dokumentacji do kilkunastu okrutnych zbrodni.

Czytaj więcej...

Krwawa Belle Époque

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Najdłuższa noc okladka frontKraków przełomu wieków, makabryczne zbrodnie, seryjny morderca, początki kryminalistyki, tajemnicza symbolika – takie jest mroczne i niepokojące oblicze pięknej epoki. "Najdłuższa noc" Marka Bukowskiego oraz Macieja Dancewicza, autorów scenariusza serialu "Belle Époque", od dzisiaj dostępna jest w księgarniach. A już 1 marca o godzinie 18:00 w Empiku Silesia City Center odbędzie się spotkanie czytelników z autorami książki.

Kraków, grudzień 1904 r. Na Plantach zostaje znalezione brutalnie okaleczone ciało kobiety. Przy ofierze nie ma żadnych dokumentów ani rzeczy osobistych, więc zidentyfikowanie ofiary jest niemożliwe. Trzy miesiące później dochodzi do kolejnej zdrobni. Czyżby miasto terroryzował seryjny morderca? Kraków paraliżuje strach. Miasto huczy od plotek. Mordercę należy znaleźć, zanim popełni kolejną zbrodnię.

Czytaj więcej...

Zapomniany Śląsk, stary bar i zupełnie nowe życie

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Bar na starym osiedlu okładka S"Bar na starym osiedlu" – najnowsza powieść Sabiny Waszut, laureatki nagrody Pióro 2015, pojawia się właśnie w księgarniach. Opowiada o historii nieoczekiwanego powrotu w rodzinne strony: Ola uciekła niegdyś z Chorzowa – czy teraz ukochany Śląsk przywita ją z otwartymi ramionami?

Ola Kieś w ciągu jednego pechowego tygodnia traci pracę i rozstaje się z partnerem. Te wydarzenia sprawiają, że postanawia przyjąć niespodziewany spadek po zmarłej, dawno niewidzianej babce. Dziewczyna przeprowadza się z Warszawy na Śląsk, do Chorzowa. Ma przed sobą trudne zadania: zaaklimatyzować się w mieście, z którego uciekły wraz z matką ponad dwadzieścia lat wcześniej, otworzyć na powrót osiedlowy bar babci, a co najważniejsze, zmierzyć się z przeszłością. Mała społeczność starego śląskiego osiedla traktuje nieufnie nową właścicielkę baru. Ola na nowo musi poznać Śląsk, inny niż ten, z którego wyjechała. Powrót w rodzinne strony sprawia, że odżywają wspomnienia o ojcu, który przez wiele lat był nieobecny w życiu Oli. Dziewczyna postanawia go odszukać. Liczy, że uporządkowanie przeszłości pomoże jej poukładać przyszłość.

Czytaj więcej...

Nowa powieść byłego szpiega

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Proza i poezja

Empik Katowice VincentSeverski fotoOdznaczony Legią Zasługi przez Baracka Obamę były oficer służb wywiadowczych – Vincent V. Severski – wraca z nową książką. "Niepokorni" (Czarna Owca) to zarówno zakończenie serii "Nielegalni", jak i jedna z najmroczniejszych oraz najbardziej wciągających powieści autora. Pisarz spotka się z czytelnikami 15 listopada w katowickim salonie Empik Silesia.

Vincent V. Severski zamyka popularną serię o Wydziale Q, niejednokrotnie porównywaną do słynnego Millenium. Po udanej operacji wywiezienia Michaiła Popowskiego z Rosji, Sara i Konrad wracają do Polski. Okazuje się, że podczas ich nieobecności Wydział Q został rozwiązany. Tymczasem nad Europą zawisa widmo politycznego kataklizmu – ktoś planuje na nowo zbudować hierarchię wpływów na świecie. Sara i Konrad świadomi zagrożenia dla Polski, nielegalnie zbierają Wydział Q do ostatniej akcji. Potyczka rozegra się poza prawem. I będzie wyjątkowo brutalna.

Czytaj więcej...

"Pięćdziesiątka" w Klubie Dobrej Książki

Iwasiow plakatNominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki książkę "Pięćdziesiątka" Ingi Iwasiów podczas najbliższego spotkania w Bibliotece Śląskiej przedstawi Agnieszka Nęcka – adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, autorka książek krytycznoliterackich. Ostatnio opublikowała: "Emigracje intymne. O współczesnych polskich narracjach autobiograficznych" (2013) oraz "Polifonia. Literatura polska początku XXI wieku" (2015).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, a fragmenty książki przeczyta redaktor Maria Kempińska.

W notce wydawniczej o książce czytamy:

Mawia się, że jeśli człowiek po pięćdziesiątce budzi się bez bólu, to znaczy, że umarł, bo po pięćdziesiątce zawsze coś boli. Mam na ten temat inne zdanie – póki żyję, wszystko jest normalne. Ból i brak bólu. Do pewnej granicy, którą warto precyzyjnie określić. Trzeba ustalić wskaźniki, sposób pomiaru i metodologię badań, obiektywnie oszacować wartość pozostałego czasu i podjąć samodzielną, suwerenną decyzję. Nie wszystko potrafi się zregenerować, zwłaszcza samo życie. Jeśli z pomiaru tego, co mi zostało, wyniknie, że mogę to już tylko roztrwonić, bezzwłocznie przystąpię do działania.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.