PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zofia Boy-Żeleńska – intrygujące życie żony pisarza

Zofia Boy-Zelenska 21.06Dzisiaj w kościele OO. Jezuitów na Wesołej, o godz. 8 rano X Kanonik Drohojowski pobłogosławił związek małżeński między Drem Tadeuszem Żeleńskim, synem Władysława, znanego muzyka i kompozytora i ś.p. Wandy z Grabowskich z panią Zofią Pareńską, córką Dra Stanisława Pareńskiego prof. Uniwersytetu i Elizy z Mühleissenów; młoda para zaraz po ślubie wyjechała do Zakopanego – donosił krakowski Czas.

A potem przeżyli wspólnie 37 lat. Czy żyli długo i szczęśliwie? Na pewno ani jedno z nich nie pozostawiło po sobie ciszy. Lekarz zamienił się w pisarza i autora "Zielonego balonika", Zofia została sportretowana słowem i ręką Stanisława Wyspiańskiego. Pełnia barw. Crème de la crème Krakowa u Boyów. Jak stwierdził Witold Wojtkiewicz, w tym domu nawet jak już kogoś nie było, to i tak był całym sobą: Wyobrażam sobie, jak mnie brak w Krakowie, jak mnie brak szczególniej w domu Państwa! Zjawiałem się, omal, że nie proszony, dniami i nocami, byłem co dzień i co tydzień, bywałem w wilię święta, jak i święta również nie opuszczałem, mało tego, pojękiwałem jak jedynak psuty przez ciotki, skarżyłem się jak piękna histeryczka, obnaszałem się ze sobą jak paw, przykry dla niejednych, nieciekawy dla drugich, ponury dla trzecich, nie widziany przez wybranych.

W środę, 21 czerwca o godzinie 17.00, Jolanta Zaczkowska w Muzeum Górnośląskim opowiadać będzie o Boyach. O związkach rodzinnych i towarzyskich, o tragicznej miłości Tadeusza do Dagny, o braku entuzjazmu obu rodzin do zaplanowanego małżeństwa Tadeusza i Zofii, o porzuceniu wspaniałe rysującej się kariery lekarza na rzecz literatury i innych smaczkach natury różnej, czyli prywatnych i tajemnych związkach literatury z życiem prywatnym.

Data: 21 czerwca 2017 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.