Miłość wedle Rilkego. Listy poety do żony
- Dodano:
- Kategoria: Literatura
Rainer Maria Rilke (1875–1926) był wyjątkowym, genialnym poetą i nie inne były otaczające go kobiety. Zakochać się w nim, to było spore ryzyko.
Zabawne jest to, że artysta (zdeklarowany samotnik, broniący samotności na każdym kroku i o każdej porze) nie mógł obyć się bez dam – mądrych, pięknych i podziwiających go na każdym etapie jego życia. Były dla niego jak tlen.
Najważniejsza to Lou Andreas Salome. Ukształtowała go, prawie, że wykształciła, nawet imię mu nadała – uczyniła René Rainerem. Łączyło ich wiele, i do końca życia, ale... W 1901 roku Rilke postanowił zostać mężem Klary Westhoff, niemieckiej rzeźbiarki. Dzieje tego małżeństwa są równie ciekawe, jak i korespondencja, która ocalała. Ta z jego strony. Listów Klary Westhoff do poety zachowało się ledwie kilka.
Zakochany zwróci się do niej z profetycznym przesłaniem: A jeśli teraz jesteś wesoła i czujesz się wolna, pamiętaj, że masz przed sobą ciężkie dni i że przez długi czas nie będzie może takiej chwili, iż będziesz miała odwagę kupić sobie różę. To miasto jest wielkie i aż po brzegi pełne smutku. A Ty będziesz tam sama i biedna, i bardzo nieszczęśliwa, jeśli od pierwszej chwili nie odnajdziesz w pracy szczęścia, ciszy, siły... Twoje życie będzie ciężkie.
Kolejne spotkanie podejmujące temat trudnych, miłosnych relacji dwojga artystów, obrazujące twórczość zarówno Rilkego jak i Klary Westhoff, już 10 czerwca w Muzeum Górnośląskim. Wraz z Jolantą Zaczkowską uczestnicy starać się będą odpowiedzieć na pytanie: czy małżeństwo wybitnych artystów ma jakiekolwiek szanse?
Data: 10 czerwca 2017 (sobota), godz. 11.30;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;