PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Miłość wedle Franza Kafki. Listy do Mileny

Milosc wedle Franza Kafki 12.04Dlaczego nie jestem na przykład szczęśliwą szafą w Twoim pokoju, szafą, która patrzy na Ciebie całą, kiedy siedzisz w fotelu czy przy biurku, albo gdy kładziesz się i śpisz – pisał zakochany Franz Kafka do Mileny Jesenskiej. Jego listy są jednym z najpiękniejszych pomników literackich postawionych miłości w XX wieku. To właśnie im poświęcone będzie kwietniowe spotkanie z cyklu Artysta i jego muza w Muzeum Górnośląskim.

Ona – początkująca dziennikarka, pełna życia, które już ją zdążyło dobrze poturbować – ma 24 lata, kiedy poznaje 37-letniego pisarza – zalęknionego, rozdartego, jednego z największych w swojej epoce, wieszczącego zagładę.

Romans ma charakter epistolarny, realnie widzieli się raptem dwa razy. Darmo snuć przypuszczenia, co by było, gdyby związek nie miał charakteru platonicznego. Po śmierci Milena Jesenská napisała o nim: Był zbyt proroczy, zbyt mądry, aby potrafić żyć. Zbyt słaby, aby walczyć ze słabościami szlachetnych, pięknych ludzi, którzy nie potrafią podjąć walki ze strachem przed niezrozumieniem, nieprzychylnością, intelektualnym kłamstwem, z góry wiedzący, że są bezsilni i ginący w ten sposób, że hańbią zwycięzcę.

Dwie osobowości, zbyt mądre, by być razem. On ma przewagę – jest mężczyzną, jego praca jest ważna. Ona nie ma tyle szczęścia – jej praca zostanie doceniona ponad 50 lat po jej śmierci. Dziennikarka i tłumaczka zmarła w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w 1944 roku.

Spotkanie poświęcone miłości Franza Kafki i Mileny Jesenskiej, parze, która na nowo wniosła do historii literatury XX w. platoniczną miłość, odbędzie się w środę, 12 kwietnia o godz. 17.00. Zapraszamy.

Data: 12 kwietnia 2017 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.