PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Odkrywamy literaturę węgierską

  • Dodano:
  • Autor: źródło: infoWire.pl
  • Kategoria: Literatura

Rok kultury wegierskiejW związku z obchodami Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce Węgierski Instytut Kultury wraz z Instytutem Książki oraz Good Books przybliżają polskim bibliotekarzom, a zwłaszcza moderatorom Dyskusyjnych Klubów Książki, współczesną literaturę węgierską w ramach cyklu: "Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce". Do końca września 2017, w trakcie 18 szkoleń w całej Polsce, zostanie przeszkolonych ponad 1 000 bibliotekarzy i animatorów czytelnictwa.

Cykl spotkań promujących czytelnictwo, węgierską literaturę oraz kulturę zostanie zainaugurowany 20 lutego w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie. Kolejne spotkania, które potrwają przez cała wiosnę będą odbywały się głównie w bibliotekach wojewódzkich. Każdorazowo prowadzić je będą doświadczone tłumaczki oraz miłośniczki kultury węgierskiej Anna Butrym oraz Irena Makarewicz przy wsparciu Marcina Skrabki z Good Books.

Celem projektu jest wzmocnienie wiedzy o nieco zapomnianej ostatnio w Polsce, aczkolwiek uważanej za wyjątkową, literaturze węgierskiej. Jeszcze nie tak dawno przecież Daniel Kehlmann, recenzując książkę Györgya Dragomána na łamach "Der Spiegel" napisał: "Jeśli mielibyśmy wskazać, który kraj jest głównym mocarstwem literackim naszych czasów, to prawdopodobnie nie byłyby to ani Stany Zjednoczone, ani Anglia czy Francja, ale Węgry, ojczyzna Györgya Konráda, Imre Kertésza, Pétera Esterházyego, Pétera Nádasa i László Krasznahorkaiego. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców nigdzie indziej nie ma tak wysokiego odsetka znaczących pisarzy przypadających na jednego obywatela". Okazja wydaje się ku temu doskonała, gdyż dzięki zaangażowania polskich wydawnictw i trwającemu od maja 2016 Roku Kultury Węgierskiej do tej pory w księgarniach w całym kraju ukazało się ponad 30 nowych pozycji przetłumaczonych z języka węgierskiego lub traktującego o Węgrzech. Większość z tytułów to pierwszoligowa literatura piękna.

Spotkania te mają również pomóc w zaktualizowaniu lub stworzeniu półek bibliotecznych pod hasłem "Literatura węgierska", zarówno o pozycje dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. W tym celu wśród uczestniczących w szkoleniach oraz klubowiczów zostanie przeprowadzony konkurs na najlepszą recenzję (w dowolnej formie). Dla 10 najciekawszych z nich została ufundowanych ćwierć tysiąca książek, spośród których będą mogli wybrać tytuły, którymi uzupełnią zbiory biblioteczne. Wyniki konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się najprawdopodobniej podczas tegorocznych jesiennych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w myśl rozporządzenia Rządu Węgier to trwające od maja 2016 do końca 2017 roku artystyczne święto. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służy nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwala także na umocnienie stosunków oraz zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych. Jego głównym celem jest podkreślenie zarazem wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej czy tradycyjnej węgierskiej kultury, jak i zaprezentowanie jej najnowszych dzieł i osiągnięć. Twórczość artystów znad Dunaju, tamtejsze zwyczaje oraz tradycje są prezentowane podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. koncertów, wystaw, festiwali teatralnych i filmowych. Z okazji obchodów, na język polski przetłumaczono i wydano książki ponad 20 węgierskich autorów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kulturawegierska.pl.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.