PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Ogrody Mikołaja Reja. O ponadczasowości dzieł zapomnianych

Ogrody Mikolaja Reja 22.02O zagadkach w odczytywaniu dzieł Mikołaja Reja, o jego kolokwialnym języku, pochwale uczciwości i pracowitości, radości czerpanej z rzeczy prostych, o wiedzy o zarządzaniu gospodarstwem, hodowli zwierząt czy znajomości świata roślin pożytecznych i pięknych, jak również o dydaktycznym charakterze twórczości – w kontekście wyznawanej religii – opowie w środę, 22 lutego w Muzeum Górnośląskim Jolanta Zaczkowska.

Jak zaznacza prowadząca spotkanie, Mikołaj Rej jest, a jakoby go nie było. Powracanie do sylwetki pisarza i propagowanie jego twórczości – trzeba to podkreślić – jest naszą powinnością. To największy polski moralista i bardzo pracowity autor. Długo by wymieniać listę jego dzieł. Nie ma szczęścia do badaczy, zatem wiedza o nim sprowadza się do paru, wątpliwej jakości, stereotypów, propagowanych w szkole i mediach.

A Mikołaj Rej zasługuje na rehabilitację, na zdjęcie z niego odium prostactwa i opilstwa. Nie tylko jego dzieła literackie, ale i teologiczne zasługują na uważne spojrzenie, jednak historycy literatury, z jakiegoś powodu, przechodzą obok niego obojętnie. Tłumacz m.in. "Apocalypsis" – polskiego przekładu kazań Henryka Bullingera, poświęconych Apokalipsie św. Jana – miał pecha. Na drodze stanął mu wielki faworyt w osobie Jana Kochanowskiego. Czytelnicy wybrali tego drugiego, a i badacze darzą mistrza z Czarnolasu większą sympatią niż Reja.

Mikołaj Rej, luteranin (później przeszedł na kalwinizm) z zaangażowaniem uczestniczył w synodach, a w swoich dobrach dbał o zakładane przez siebie zbory i szkoły. Głęboko przekonany do luteranizmu przekazywał swoje poglądy w możliwie najszerszy sposób – poprzez własną twórczość. Dziś uchodzi za wybitnego ewangelickiego teologa XVI wieku.

Na spotkaniu, odbywającym się w związku z obchodami 500-lecia Reformacji, zostanie omówiona sylwetka pisarza i jego twórczość w kontekście wyznawanej religii. Postawione zostanie też pytanie, czy twórczość Reja może być atrakcyjna dla dzisiejszego czytelnika.

Data: 22 lutego 2017 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.