PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Miłość po rosyjsku. Nadia i Osip Mandelsztamowie

Milosc po rosyjsku 08.02"Wdową po kulturze" nazwał Josip Brodski Nadzieżdę Mandelsztam – legendarną żonę Osipa Mandelsztama, która poezję męża przechowała przede wszystkim... we własnej pamięci. Walczyła o publikację i pamięć o poecie bardzo długo i wytrwale. To właśnie jej poświęcone będzie spotkanie w Muzeum Górnośląskim, które zaplanowano 8 lutego.

Osip Mandelsztam był dwukrotnie aresztowany przez sowieckie władze. Pierwsze zatrzymanie związane było z wierszem odczytanym jako tekst o Stalinie, a napisanym najprawdopodobniej w 1933 roku. Czytamy w nim o "góralu straszącym z Kremla" (tłum. St. Barańczak). Za pierwszym razem Nadieżda dzieliła z mężem trudny wygnańczy los, za drugim nie pozwolono jej na to. Pozbawiony opieki żony poeta szybko zmarł.

W sprzyjających politycznych okolicznościach Nadzieżda napisała dwa tomy wspomnień, którymi weszła do literatury światowej na równorzędnych prawach ze swoim mężem. Opowiada w nich o niewyobrażalnie trudnym świecie Rosji sowieckiej – świecie, w którym naprawdę niewielu mogło przetrwać. Garstkę zaś stanowili w nim ci, którym udało się zachować godność i człowieczeństwo.

Podczas spotkania Miłość po rosyjsku. Nadia i Osip Mandelsztamowie w Muzeum Górnośląskim Jolanta Zaczkowska opowie o tym oryginalnym małżeństwie, a poprzez jego dzieje zwróci uwagę na warunki życia w stalinowskiej Rosji. Na pewno małżeństwo Mandelsztamów i wieloletnia przyjaźń z Anną Achmatową są dowodem na to, że można, w najbardziej niesprzyjających warunkach, ocalić kondycję ludzką i nadać sens własnemu istnieniu.

Data: 8 lutego 2017 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.