PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Pejzaż kresowych miast i miasteczek w literaturze i fotografii

Pejzaz kresowych miast 24.11Kresy od czasów staropolskich do dziś fascynują pisarzy, malarzy i fotografów. Literatura przynosi opisy ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Bogate dziedzictwo i koloryty lokalne, społeczności żyjące w wielonarodowym tyglu tworzą oryginalną mozaikę grup narodowościowych posługujących się szczególnym kodem kulturowym tworzonym przez wieki.

Na literaturę kresową składają się ów kod z oryginalną poetyką, a także wątki i problemy historyczne. Temat to szeroki. Na listopadowym spotkaniu W Muzeum Górnośląskim naszkicuje go Jolanta Zaczkowska, opowie o kilku pisarzach XX wieku i fotografach podejmujących wątek Kresów.

Spotkanie będzie okazją, by spojrzeć na twórczość Stempowskiego i Miłosza, by porozmawiać o esejach Vincenza i nostalgii Konwickiego, Wittlina i Iwaszkiewicza, o twórczości Brunona Schulza i jego Drohobyczu. Będzie także mowa o tęsknocie i miłości do utraconej ziemi, z których narodziły się wielkie powieści i eseje.

Spotkanie towarzyszy wystawie Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy, którą do 22 stycznia można zwiedzać w Muzeum Górnośląskim.

Data: 24 listopada 2016 (czwartek), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.