PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Trudna miłość w PRL-u. O Władysławie, Janinie i Ance Broniewskich

W środę, 19 października, Muzeum Górnośląskie zaprasza na spotkanie poświęcone trudnym i pogmatwanym losom rodziny Broniewskich. To powrót do białych plam w historii literatury i polityki. Głównymi bohaterami spotkania będą Władysław Broniewski, Janina Broniewska, ich córka Joanna (znana czytelnikom jako Anka) oraz Bohdan Czeszko.

Nie zabraknie w tej historii osób czuwających nad metodami wprowadzania, poprzez świat kultury, komunizmu do Polski od razu, po 17 września na Kresach zaanektowanych przez Związek Radziecki, i w drugim rzucie po 1945 roku. Dzięki Joannie Siedleckiej, Bohdanowi Urbankowskiemu i publikacji listów krążących pomiędzy Broniewskimi zajrzymy do skrywanej rzeczywistości PRL-u, tej zewnętrznej, wkraczającej w intymność rodziny, i tej wewnętrznej, mającej swój początek w wyborach każdego z jej członków.

Napisanie prawdy o tamtych czasach to nie rewanż, to niezbędne minimum moralności, bez którego kultura traci wiarygodność (...) Oddanie w pacht większego talentu w służbę zła jest bardziej niebezpieczne niż oddanie w pacht talentu mniejszego (...) – stwierdza, nie bez racji, Bohdan Urbankowski. Jednakże takie decyzje mają swoją cenę. Bardzo wysoką. Przyszło Broniewskiemu otworzyć sakiewkę i ze łzami zapłacić.

Tragiczna postać jednego z najlepszych poetów XX wieku nie jest jednowymiarowa – komunizujący twórca, piłsudczyk zmagający się z cenzurą Polski sanacyjnej, więzień sanacji, więzień sowiecki borykający się z cenzurą sowiecką oraz z cenzurą wojskową w Palestynie, już o PRL-owskiej nie wspominając.

Jego poglądy przeszkadzały wszystkim po trochu, nikt nie mógł go zaakceptować w pełni, a i chyba on miał z tym kłopoty. W pełni akceptowała go jedynie córka, która była jego oczkiem w głowie, której zwierzał się i u której szukał zrozumienia, a która go w końcu opuściła, chociaż do dziś okoliczności jej śmierci pozostają tajemnicą.

Data: 19 października 2016 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.