PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Targi Książki w Katowicach

TargiExpo Silesia, Uniwersytet Śląski i miasto Katowice powtórnie połączyły swe siły, by późnym latem w stolicy Górnego Śląska literatura odżyła choć na kilka dni. I ja miałem okazję wybrać się na Targi Książki w Katowicach.

Halę Widowiskowo-Sportową "Spodek" w ubiegły weekend odwiedziło kilkaset osób, żądnych nowości wydawniczych, ciekawych, mało znanych oficyn oraz spotkań z pisarzami. Mieli całe trzy dni, by móc obcować z literaturą i "okołoksiążkową" infrastrukturą.

 

W programie Targów, który jak zawsze w przypadku takich imprez nie do końca trzymał się w opracowanych wcześniej ramach, zawarto liczne warsztaty praktyczne (np. czerpanie papieru), mini wykłady naukowe oraz zabawy. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się, jak powstaje książka, kto i w jaki sposób projektuje okładki lub bibliofilskie gadgety. Wiele z tych zajęć przeznaczonych było dla czytelników młodych, raczkujących (dosłownie i w przenośni) dopiero po kartach książkowych stron.

Targi7Dla doświadczonych czytelników zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem czołówki polskiej literatury (w tym roku z dziedziny fantastyki) i warsztaty literackie prowadzone przez Jakuba Ćwieka (autora m.in. cyklu Kłamca oraz licznych zbiorów opowiadań, w tym świetnego Gotuj z papieżem).

Rzecz jasna, po panelach i spotkaniach na scenie przychodziła pora na nieco bardziej kameralne wizytacje. O to zadbano przygotowując przestrzeń dla Kawy z pisarzem, gdzie spotkać można było Martę Fox, Jerzego Bralczyka i Michał Ogórka.

Oblężenie Spodka nastąpiło w drugim dniu Targów, tj. 8 września. Wtedy to pojawili się najbardziej oczekiwani – Maja Lidia Kossakowska, Jarosław Grzędowicz, Andrzej Ziemiański i zaczepiany najdłużej – Andrzej Pilipiuk. Wszyscy oni pojawili się dzięki działaniom Śląskiego Klubu Fantastyki.

Ci mniej znani autorzy, zaproszeni w dużej mierze przez portal Granice.pl i prywatnych wydawców (jak Mamiko) cieszyli się – tu przepraszam za niefortunny zwrot –mniejszym zainteresowaniem. Prawa rynku...

Jerzy_BralczykTych jednak nie powinno się omijać szerokim łukiem. Ani autorów, ani wydawców. U tych ostatnich można było dostać to, czego w wielkich księgarnianych molochach ze świecą szukać. Na płycie Spodka można było zakupić publikacje takich oficyn, jak Dom Wydawniczy Mała Kurka, Craroscuro czy DodoEditor, którzy prezentowali ciekawą i ambitną (ale też przystępną) literaturę z całego świata – Meksyku, Albanii czy Grecji. Starali się rozwiać obawy czytelników przyzwyczajonych do książkowych multipleksów.

Nie zabrakło potentatów rynkowych w postaci W.A.B., Znaku czy katowickiej oficyny Sonia Draga. Były wydawnictwa uniwersyteckie, IPN, biblioteki i muzea. W zakątku antykwariuszy rozstawiło się kilka stoisk z książkami "z duszą". Równie ciekawymi jak te, które dopiero wchodzą na rynek.

Wisienką na torcie byli wystawcy z rękodziełem, w tym i bibliofilskim. Ozdobne zakładki do książek, gadgety literackie i bibeloty również cieszyły się, choć mniejszym, to jednak zainteresowaniem ze strony odwiedzających.

Andrzej_PilipiukPojawiły się także nagrody – E-buka (za najlepszy blog literacki) oraz Złota zakładka, przyznawana pisarzom przez blogerów.

Targi Książki w Katowicach, rzecz jasna, nie były tak dużym i tak obfitym wydarzeniem jak te najbardziej znane – Krakowskie i stołeczne. Zbrakło nieco działań promocyjnych. Impreza nie była tak widoczna jak być powinna, ale człowiek uczy się na własnych błędach. Mimo kilku przeciwności losu i niedociągnięć – było całkiem przyzwoicie. Chyba trzeba się zwyczajnie przyzwyczaić do tego, że takie wydarzenie może się wpisać w panoramę miasta. Więcej, trzeba w tym kierunku pójść jak najdalej. I pociągnąć za sobą innych. Może za rok wszyscy będą z Targów zadowoleni.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.