PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Niepoprawnie, brzydko, skandalicznie

  • Dodano:
  • Kategoria: Film

Pies andaluzyski Złoty wiek PLAKATPo halloweenowym zawrocie głowy Klub Filmowy Ambasada podtrzymuje zainteresowanie klasykami awangardy – filmami, które w czasie swoich premier wywołały niemało zamieszania. Przyszedł zatem czas na prezentację twórczości jednego z czołowych przedstawicieli filmowej awangardy. 21 listopada o 18.30 w Kinie Kosmos będzie można zobaczyć "Psa andaluzyjskiego" oraz "Złoty wiek" w reżyserii Luisa Buñuela. Prelekcję oraz dyskusję po seansie poprowadzi Diana Dąbrowska.

Kobieta spotyka mężczyznę – tak można by streścić fabuły "Psa andaluzyjskiego" i "Złotego wieku". Ten telegraficzny skrót na niewiele się jednak zda w starciu z surrealistycznym ciągiem obrazów – bo zaiste jest to "starcie", które wymaga od widza otwartego umysłu.

Podczas gdy surrealizm rozgościł się w sztukach plastycznych już w latach 20. – dekadzie rozkwitu awangard – kinematografia może pochwalić się ledwie kilkoma filmami zrealizowanymi w tym duchu. Do dziś powodują one zniesmaczenie, ale przede wszystkim są źródłem szeregu pytań, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z tego powodu filmy Luisa Buñuela obrosły kultem i niezliczoną liczbą anegdotek, ale także – a może przede wszystkim – mnóstwem interpretacji. "Pies andaluzyjski" i "Złoty wiek" pozostają jedynymi znanymi na szeroką skalę filmami pogrywającymi z tym niepoprawnym, rozpasanym surrealizmem, który korzystając z dobrodziejstw psychoanalizy wywołał na świecie sporo zamieszenia. Przede wszystkim dlatego, że w jakiś pokrętny, dziwaczny sposób kładł nacisk na to, o czym wolelibyśmy zapomnieć.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.