PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

W imię miłości...

  • Dodano:
  • Kategoria: Film

zgoda plakatOd 13 października na ekranach polskich kin zagości nagrodzony za najlepszą reżyserię w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu film Macieja Sobieszczańskiego "Zgoda".

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród "niechętnych komunistycznej władzy". Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie... Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko...

Scenariusz "Zgody" Małgorzaty Sobieszczańskiej otrzymał III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu "Plemię". Reżyserem filmu jest Maciej Sobieszczański, którego poprzedni film "Performer" uhonorowano w tym roku nagrodą "Think" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Aktualnie film "Zgoda" znalazł się w gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.