PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zawodowo...

  • Dodano:
  • Kategoria: Film

leon-zawodowiec plakatW miesiącu premiery filmu "Valerian i Miasto Tysiąca Planet" Luca Bessona, 29 sierpnia o godzinie 18.30 w Kinie Kosmos – w ramach projekcji Klubu Filmowego Ambasada – wyświetlony zostanie kultowy obraz tego reżysera "Leon Zawodowiec". Prelekcję poprowadzi krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

Luca Bessona znamy dzisiaj głównie jako giganta europejskiego kina popularnego, ale jednak wczesny okres jego kariery stał pod znakiem filmów niezależnych, chciało się by powiedzieć "bezczelnych". Słynne "Metro" otwiera plansza z trzema cytatami: "To be is to do" (Sokrates); "To do is to be" (Sartre); "Do be do be do" (Sinatra). Pozornie bezcelowe przechadzki Christophera Lamberta po paryskich podziemiach, tylko z konieczności i bez większego przekonania udające scenariusz, sumują się w Bessonowski manifest – czupurna wyobraźnia i pogarda dla snobistycznych kategorii zamiast kultu autora filmowego i filozoficznych aspiracji. Sam reżyser, jak na artystę przystało, sprzeniewierzył się oczywiście tym wartościom w ciężkim od znaczeń "Wielkim błękicie", by później wrócić do nich w nieco zmodyfikowanej formie kręcąc "Leona zawodowca".

Na pierwszy rzut oka to jedynie (lub aż) barokowe kino akcji, w którym Besson upaja się własnymi pomysłami estetycznymi i operową przemocą. Jednak kręgosłup filmu, inaczej niż w "Metrze", jest wyraźny – w samym środku okrutnego i brudnego świata, rodem z kina noir, Besson buduje dziwną, lekko perwersyjną, a zarazem niewinną i czystą relację między płatnym zabójcą (Jean Reno) i 12-letnią dziewczynką (pamiętny debiut Natalie Portman). Jeśli dodamy do tego kreację Gary'ego Oldmana, który w niemal każdej scenie przeżywa mimiczną eksplozję nuklearną, wychodzi nam energiczne i nieoczywiste dzieło, które warto odkrywać na nowo.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.