PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

POTWORY I REWOLUCJA

  • Dodano:
  • Kategoria: Film
ZewPasjonaci kina na pewno nie przegapią najbliższego, czwartkowego, wieczoru (6 stycznia) w Old Timers Garage. Odbędzie się tam pokaz dwóch filmów niemych, a ich projekcji, jak za dawnych czasów, towarzyszyć będzie muzyka wykonywana "na żywo".

 

Pierwszy film, którego reżyserem jest Andrew Leman, powstał w... 2005 roku! Mowa o filmie "Zew Cthulhu" ("The Call of Cthulhu"). Film oparty jest na tekstach Howarda Lovecrafta, amerykańskiego pisarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Jego twórczość odnosiła się do "mitologii Cthulhu" - panteonu bóstw z innych światów. Lovecraft pisał o takich momentach w życiu człowieka, w których strach nie znajduje racjonalnych wytłumaczeń, o sytuacjach, w których człowiek spotyka się z rzeczami przekraczającymi możliwości jego percepcji. Pisał o pradawnych bóstwach, które kiedyś rządziły Ziemią i które czekają na dogodną chwilę do powrotu... Cthulhu - to jedno z "Wielkich Przedwiecznych", bóstwo śpiące na dnie oceanu... Film może wzbudzać kontrowersje, biorąc chociażby pod uwagę fakt, że powstał w czasach, gdy technologie - takie jak 3D i HD - osiągają szczyty popularności...

 

PadziernikAby jeszcze bardziej zaszokować gości, przedstawiciele Old Timers Garage, jako drugi film, wyświetlą "Październik, 10 dni, które wstrząsnęły światem". To propagandowy film nakręcony w 1927 roku przez Siergieja Eisensteina. ZSRR, Rewolucja, hasła "by ludziom żyło się dostatniej" itd. itd.

 

Nawiązując do tradycji kina niemego, Organizatorzy zaprosili "Południcę", by zadbała o podkład dźwiękowy. Jest to zespół, który powstał dwa lata temu. Ich muzyka bazuje na brzmieniach opartych na rytmach, szeptach i krzykach. Grają na instrumentach pochodzących z różnych kultur i różnych epok.

 

 

 

IS

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.