PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Film w śląskich kinach okresu międzywojennego

  • Dodano:
  • Kategoria: Film

Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Śląsk na poziomie". Tym razem będzie można się zapoznać z zasadami funkcjonowania filmu w społeczności Górnego Śląska w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Spotkanie odbędzie się 5 stycznia o godz. 18.30 w siedzibie Muzeum.

 

Kinoteatr_RialtoWykład poprowadzi dr Urszula Biel z Kina "Amok" w Gliwicach. Poruszy tematy związane bezpośrednio z kinematografią, ale nie tylko z filmem czy jego twórcami. Za dotarciem do odbiorców stoi bowiem potężna, choć niewidzialna machina branżowa, której praktyki mają wpływ na to dlaczego, kiedy i na co chodzimy do kina. Tak jest obecnie, nie inaczej było także w latach 20. i 30., kiedy to rozwinęły się i utrwaliły do dziś obowiązujące reguły sprzedaży filmów. Każdy region, kraj ma swoją specyfikę, która im silniejsza, tym bardziej potrafi wpłynąć, a nawet zmodyfikować uniwersalne zasady rozpowszechniania filmów. Górny Śląsk z pewnością należy do takich obszarów.

 

W trakcie wykładu poruszone zostaną kwestie jak film funkcjonował wśród tutejszej społeczności, kim byli właściciele kin, czy ich narodowość wpływała na prezentowany repertuar, czy mieli swobodę w jego kształtowaniu czy tez musieli ulegać (nie)formalnym naciskom lokalnej administracji? W jaki sposób narastający polsko-niemiecki konflikt wpływał na sferę rozpowszechniania? Interesujące tez będą przykłady zachowań lokalnej publiczności, grupy, którą ze względu na anonimowość niezwykle trudno jest badać.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.