PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

GRAND OFF w Katowicach

  • Dodano:
  • Kategoria: Film
Już po raz trzeci w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach /Kino Kosmos/ będzie można zobaczyć filmy nagrodzone podczas kolejnej - 4 edycji Światowych Nagród Filmowych Niezależnych - GRAND OFF 2010. Jest to najważniejsza tego typu inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych na świecie.

Dzisiaj, o godz. 18.00 będzie można zobaczyć prawie 3-godzinną projekcję fabuł, dokumentów i animacji. Widzowie będą mogli zapoznać się z najlepszymi niezależnymi filmami krótkometrażowymi sezonu 2009/2010. Całość rozpocznie film, który otrzymał nagrodę za najlepszą fabułę pt. "Gość".40 minutowy film /Izrael,2010/ pokazuje Evę - kelnerkę we francuskiej knajpce w Tel Awiwie. Pracuje tam z mężem Adamem- szefem kuchni i właścicielem. Eva jest w ciąży. Kiedy próbuje znaleźć odpowiedni moment, by powiedzieć o tym Adamowi, do restauracji wchodzi wyjątkowo gruby klient. Dziwny gość zamawia jedno danie za drugim, irytując tym Adama, który chce już zamykać...

 

W kategorii najlepsza reżyseria będzie można zobaczyć duński film "Bestia", a w kategorii najlepszy scenariusz belgijski film pt. "Tabu". Ten ostatni opowiada o amerykańskiej parze, która chce, aby ich syn, Julian zapomniał o złamanym sercu. Zabierają go na wycieczkę do Gandawy, by poznał swe belgijskie korzenie. Kiedy Julian spotyka tam miłość swego życia, cel wycieczki zostaje w dość nieoczekiwany sposób osiągnięty...

 

"Marina żona Rybaka", to kolejny film nagrodzony /najlepsze zdjęcia/, który w piątkowy wieczór będzie można zobaczyć w Kinie Kosmos. To krótka opowieść o życiu lub śmierci. Metaforyczny portret życia prawdziwych ofiar wojny w Kolumbii, wojny, która zabija powoli, dzień po dniu.

 

W kinie zaprezentowane zostaną także filmy nagrodzone za montaż /"Długi samotny spacer"/ oraz za najlepsze role - dla aktorki Ursuli Werner /"Po drugiej stronie"/ i aktora - nominowany Adrian Titieni /"Klatka"/.

 

Całość zakończą filmy nagrodzone w kategorii najlepszy dokument i najlepsza animacja. Pierwszy z nich "Otchłań" /Polska 2010/ przedstawia intymny portret gorączki złota, gdzie....samotny poszukiwacz złota podąża za swoim skarbem. Otaczany przez nieprzychylną przyrodę, ludzi którym nie może ufać oraz własne lęki bohater odcina się od świata, zamykając się w pułapce pożądania.

 

Najlepsza animacja jest produkcją z Australii /"Zero"/. Opowiada o świecie, w którym ludzi ocenia się po numerach, a Zero spotyka się z ciągłymi uprzedzeniami i prześladowaniem. Podąża samotną ścieżką, do czasu gdy przypadkowe spotkanie na zawsze odmienia jego życie: poznaje dziewczynę Zero. Wspólnie udowodnią, że determinacja, odwaga i miłość może zrobić Coś z Niczego.

 

Bilet na cały blok nagrodzonych filmów kosztuje 5 złotych.

 

W 4 edycji Grand Off udział wzięło 895 filmów z 70 krajów świata. Całość ocenia międzynarodowe jury /reżyserzy, aktorzy, szefowie festiwali filmowych, przedstawiciele światowej Unii Filmowej UNICA/ z 28 krajów. Organizatorem jest Fundacja Cinema Art. Nagrodzone filmy będzie można zobaczyć w ponad 20 miastach w Polsce od grudnia 2010 do lutego 2011 roku.

 

źródło: UM

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.