PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Śląska Fabryka Międzynarodowych Snów

  • Dodano:
  • Kategoria: Film
Śląska Fabryka Międzynarodowych Snów

W kinowy świat spragnionej symulakry profesjonalne wprowadził nas specjalista od filmowej symulacji - dr Jan F. Lewandowski. Przed nami ostatni już pokaz unikatowego cyklu spotkań uświadamiających i dyskutujących o wypartym rozdziale historii górnośląskiej muzy nr 10. Przez pryzmat wielkich biografii osób uwikłanych w zawiłe losy pogranicznego regionu zaznaliśmy wielokulturowego bogactwa i wyszliśmy z ekranowych sal bogatsi. Seansowe światło całego projektu i bezpośrednio projektora rzuciło na przemilczaną część kulturowego dziedzictwa ukryty blask.

 

Szacun!

Panie Janie, Panie Janie! Dziękujemy bardzo za kinowe przygody. Mało kto już dziś pamięta, że ten niepozorny, filigranowy, wielki-mały człowiek odegrał ważną rolę w kulturalno – społecznym życiu Śląska. W czasach, gdy królowała cenzura, umożliwił poznanie niedostępnych, zakazanych filmów. Poza oficjalną dystrybucją w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego o znamiennej nazwie "Kino-Oko" (którego współzałożycielem był Henryk Waniek) upubliczniał zagraniczne kopie dostarczane przez Amerykańską Ambasadę. Spotkało się to z niemiłą reakcją władz i przesłuchaniem Lewandowskiego. Ale co zdołaliśmy zobaczyć było nasze! "Lot nad kukułczym gniazdem", filmy Krzysztofa Kieślowskiego... Ślad tej niemal tajnej organizacji został uwieczniony na filmowej taśmie filmu "Amator". Jest tam taka scena, gdzie spotkanie Filipa Mosza (Jerzego Stuhra) z autorytetami kina odbywa się w Katowicach, w klubie podobnym do "Kino-oka".

 

 

Rozmyślny Arcykicz

 

lili_marleenZ górnego Śląska do Fabryki Snów: "Lili Marleen". Był to najdroższy film zachodnioniemiecki do czasów "Das Boot" Wolfganga Petersena, znanego z takich głośnych superprodukcji, jak "Posejdon", "Troja" czy "Gniew oceanu". Główną rolę zagrała w nim Ślązaczka - Hanna Schygulla. Bohaterka megahitu II wojny światowej inspirowana jest autentyczną postacią kabaretowej piosenkarki - Lale Andersen, której to wykonanie podbiło wszystkie fronty. W 1961 roku piosenkarka reprezentowała Niemcy na konkursie Eurowizji :-). Na podstawie jej wspomnień Rainer Werner Fassbinder nakręcił w 1981 wojenny melodramat. Opowiada on o prywatnych problemach gwiazdy (zakaz występów, aresztowania) związanych z utrzymywaniem kontaktów z żydowskimi artystami, a zwłaszcza z jednym płci męskiej. Każda wojna ma swój przebój - prosta, chwytliwa melodia plus uniwersalna historia miłosna na tle działań zbrojnych. W czasie I wojny była nim "Marianna", a w czasie II właśnie "Lili Marleen". Ta muzyczna "międzynarodówka" - szlagier, o niespotykanym wcześniej rozgłosie, stał się najbardziej popularną piosenką żołnierską wszech czasów. Dowództwa obydwu bitewnych stron wykorzystywały ją do własnych celów propagandowych. Przetłumaczona na 48 języków (w tym tak egzotycznych, jak fiński czy hebrajski) początkowo uznana przez szefa niemieckiej propagandy, Josepha Goebbelsa, za zbyt sentymentalną i roztkliwiającą była niedozwolona. Co ciekawe, piosenka została po raz pierwszy nagrana w męskim wykonaniu. Jako pierwsi adoptowali ją Brytyjczycy i radio BBC. Apogeum popularności zdobyła dzięki Marlenie Dietrich, która dodała jej więcej seksapilu i zmysłowego wyrazu. Odmawiając bycia pierwszą gwiazdą III Rzeszy jeździła z koncertami po Europie śpiewając "Lili Marleen" ku pokrzepieniu serc aliantów. O Lili wielu pamięta i dziś. W roku 2004 kawałek ten wykonał Kazik Staszewski na płycie Czterdziesty pierwszy, a we fragmencie piosenki "Słynny niebieski prochowiec" złożył jej hołd Leonard Cohen.

 

Regionalna aktorka – nagrodzona w Cannes

Aktorka grająca główną rolę "Lili Marleen" urodziła się w Königshütte czyli obecnym Chorzowie. Hanna Schygulla urodziła się w typowej górnośląskiej rodzinie Józefa Franciszka i Antoniny Urszuli Schygulli. Do 1945 roku mieszkała w jednej z trzech kamienic wybudowanych przez dziadka. Wszystkie do dziś stoją przy ul. Kasprowicza w Chorzowie Starym, niezmiennej enklawie, która zdaje się trwać przeciwko czasowi. Wypędzona w wieku 3 lat z pogranicza wraz z matką została wysiedlona do Monachium. Ojciec, wcielony do Wehrmachtu, po wojnie dołącza do nich wraz z całą, liczną rodziną. Wychowana w Bawarii, jako studentka germanistyki i romanistyki, wyjeżdża na wymianę do Francji. Uczy się również aktorstwa. W latach 60 - tych spotyka na swej drodze Rainera Wernera Fassbindera i wchodzi w stały związek z jego undergroundową trupą antyteatralną. Będąc w ścisłym trzonie zespołu, razem z reżyserem wchodzi w świat kina, pozostając mu wierną do końca (jego) życia. Fassbinderowska muza, po śmierci niemieckiego autora, przeszła z powodzeniem przez włoskie, francuskie i amerykańskie filmy. Grała dla takich twórców, jak: Wim Wenders, Volker Schlöndorff, Jean-Luc Godard, Carlos Saura, Marco Ferreri, Andrzej Wajda czy Agnès Varda. I obok takich kultowych sław jak Chuck Norris :-). Zdobyła trzy razy Niemiecką Nagrodę Filmową (Złoto), Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i Złotą Palmę w Cannes. Ostatnio została doceniona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za rolę w filmie "Na krawędzi nieba" Fatiha Akina. Jest aktorką śpiewającą do tekstów m.in. Fassbindera, Kurta Tucholsky'ego i Ericha Müchsama. W 1999 roku ukazał się jej album "Hanna Schygulla chante/singt". Po latach odwiedziła Śląsk i macierzysty dom występując z recitalem w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Sama Hanna Schygulla jako miejsce urodzin podaje Katowice, jednak jak podają księgi żywe (sąsiedzi) i księgi wieczyste (chrzcielne) jest to błąd, miły błąd :-).

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.