PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Skrzydlate świnie

  • Dodano:
  • Kategoria: Film
Skrzydlate_swinie_plakat

"Skrzydlate świnie" to pierwszy długometrażowy obraz Anny Kazejak. Opowiada historię Oskara (w roli głównej Paweł Małaszyński), jego brata Mariusza (Piotr Rogucki), Baśki (dziewczyny Mariusza - w tej roli Olga Bołądź) i grupy przyjaciół, wiernie kibicujących piłkarskiej drużynie "Czarnych". Gdy drużyna spada do drugiej ligi i grozi jej likwidacja, a na dodatek w tym samym czasie Oskarowi rodzi się syn, bohater otrzymuje propozycję pracy od lokalnego biznesmana (Cezary Pazura). Odpłatnie miałby stanąć na czele grupki podstawionych kibiców innej drużyny - a to w świecie "kiboli" równoważne jest ze zdradą.


Grającym w filmie aktorom nic nie można praktycznie zarzucić, chociaż na szczególną uwagę zasługują nie tyle bohaterzy pierwszoplanowi, co raczej Andrzej Grabowski (krótkie, ale zabawne epizody)  oraz  Piotr Rogucki. Ten ostatni, chociaż ma już na swoim koncie krótkie występy przed kamerą, znany jest jednak głównie jako wokalista grupy rockowej Coma. Tutaj, pomimo faktu, że jest to jego pierwsza "duża" rola, stworzył bardzo autentyczną postać młodego człowieka - człowieka,  którego ideały upadają w momencie, gdy jego brat (dotychczasowy wzór do naśladowania praktycznie w każdej dziedzinie) decyduje się na zdradę barw.


Losy bohaterów filmu ogląda się z zaciekawieniem i bez znużenia, chociaż mnie osobiście zdecydowanie nie spodobał się koniec filmu - uważam, że zbyt bardzo przypomina typowy, amerykański, romantyczny "happy end". Scena, w której Oskar pędzi taksówką, zatrzymuje autobus z odjeżdżającą dziewczyną i synem, jego brawurowe wejście do "PKS-u", publiczne wyznanie miłości, nie bardzo pasują chyba do filmu, który w całości nie jest ani patetyczny, ani już tym bardziej pretensjonalny.

 

Skrzydlate_winieŚcieżka dźwiękowa filmu zawiera muzykę zespołu Coma, która w ostatnim czasie wydała anglojęzyczną płytę "Excess" - i to właśnie utwory z tego albumu możemy usłyszeć w filmie. Trzeba przyznać, że wybrano właśnie te utwory, które ze względu na swoją dynamikę i rockowy charakter idealnie podkreślają sceny filmu.

 

"Skrzydlate świnie" jest filmem o tematyce rzadko poruszanej w kinie polskim. Niestety, żyjemy chyba w czasie, w którym wszystkie popularne, zagraniczne, filmy muszą mieć swój polski odpowiednik. Dlatego też pewnie przyszedł czas i na film o kibicach piłki nożnej - mało ma on jednak wspólnego z produkcjami takimi jak "Green Street Hooligans" czy "Football Factory". Pod przykrywką "aktywnego kibicowania", rozrób, bijatyk i chuligaństwa (przedstawionego bardzo łagodnie w porównaniu z powyższymi filmami), jest to jednak głównie film o dorastaniu. Dla mnie osobiście jest to dramat opowiadający o ludzkich problemach, mówiący o braterstwie, zdradzie, zazdrości, relacjach rodzinnych, oczekiwaniach, jak i o tym, w jaki sposób odkrywamy to, co w życiu naprawdę ważne.

 

Julia Szczepaniak

cytaty fotograficzne zaczerpnięte z: www.filmweb.pl

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.