PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Niepoprawnie, brzydko, skandalicznie

 • Dodano:
 • Autor: KFA
 • Kategoria: Film

Pies andaluzyski Złoty wiek PLAKATPo halloweenowym zawrocie głowy Klub Filmowy Ambasada podtrzymuje zainteresowanie klasykami awangardy – filmami, które w czasie swoich premier wywołały niemało zamieszania. Przyszedł zatem czas na prezentację twórczości jednego z czołowych przedstawicieli filmowej awangardy. 21 listopada o 18.30 w Kinie Kosmos będzie można zobaczyć "Psa andaluzyjskiego" oraz "Złoty wiek" w reżyserii Luisa Buñuela. Prelekcję oraz dyskusję po seansie poprowadzi Diana Dąbrowska.

Kobieta spotyka mężczyznę – tak można by streścić fabuły "Psa andaluzyjskiego" i "Złotego wieku". Ten telegraficzny skrót na niewiele się jednak zda w starciu z surrealistycznym ciągiem obrazów – bo zaiste jest to "starcie", które wymaga od widza otwartego umysłu.

Czytaj więcej...

5. Festiwal Kina Samochodowego

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Film

Kino-samochodowe5W listopadowe wieczory Stowarzyszenie Inicjatywa zaprasza zmotoryzowanych kinomaniaków do kina samochodowego, które tym razem odbywać się będzie pod znakiem kina akcji. W programie znajdą się trzy filmy o przygodach Agenta 007, w którego rolę wcielili się:

- Sean Connery – jako pierwszy James Bond w filmie "Dr No",
- George Lazenby – który wcielił się w tę rolę tylko raz w filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości"
- Roger Moore – w jubileuszowym, 10. odcinku o przygodach brytyjskiego szpiega – "Szpieg, który mnie kochał". .

Czytaj więcej...

Strach się bać

 • Dodano:
 • Autor: KFA
 • Kategoria: Film

noc-zywych-trupow-plakatHalloween w Kinie Kosmos – 31 października w ramach Klubu Filmowego Ambasada będzie można obejrzeć otoczone kultem dzieło George'a Romero "Noc żywych trupów".

Skąd się w naszym świecie wzięły zombie? Wirus, inwazja z kosmosu albo brak wolnych miejsc w Zaświatach? Nie. Najpewniejsza odpowiedź brzmi: właśnie z filmu George'a Romero. Przed wszystkimi komiksami, serialami, grami i filmami, przed zombie-apokalipsą i zombie-manią to właśnie na farmie w Pensylwanii zagnieździli się nieumarli. Czy traktować je jako metaforę dyskryminacji czy kapitalizmu, zawsze rozsadzają od środka każdą strukturę i chcą jednego – ludzkich mózgów. Skąd czerpią tę energię? To pytanie ma sens, bo choć wkrótce minie 50 lat od premiery, to film Romero z 1968 roku pozostaje nieśmiertelnym (sic!) klasykiem.

Czytaj więcej...

"Zgoda" polskim kandydatem do nagród MFF Camerimage 2017

 • Dodano:
 • Autor: KŚ
 • Kategoria: Film

Zgoda fot. Grzegorz Spała-3"Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego będzie reprezentować Polskę w Konkursie Debiutów Operatorskich Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2017. "Wchodząc na plan, często towarzyszyło nam uczucie, że to, co sobie zamierzyliśmy danego dnia jest niewykonalne. Czasami nawet trzysta osób brało zbiorową odpowiedzialność za to, żeby to jedno najważniejsze ujęcie wyszło. Na koniec dnia mieliśmy satysfakcję, że jednak się udało" – mówi reżyser produkcji Maciej Sobieszczański. Natomiast więcej o warstwie wizualnej "Zgody" opowiada autor zdjęć do filmu, operator Walentyn Wasjanowicz.

Jakie było Twoje pierwsze wrażenie po przeczytaniu scenariusza?
Walentyn Wasjanowicz: Byłem poruszony historią miłosną, rozgrywającą się na tle obozowego terroru. Długo też się zastanawiałem, czy widz jest dziś gotowy na taką dawkę gorzkiej dla niego historii. Z drugiej strony myślę, że film "Zgoda" może być przykładem, jak w demokratycznym świecie powinno ze sobą rozmawiać dojrzałe społeczeństwo. To z kolei przywołuje mi na myśl moją Ukrainę, która miała podobny "problem". Widzę tutaj wręcz swoistą paralelę.

Czytaj więcej...

Najważniejsze, to być w tym obecnym całym sobą i iść razem z bohaterem przez te zdarzenia...

 • Dodano:
 • Autor: KŚ
 • Kategoria: Film
Zgoda fot. Grzegorz SpałaDzisiaj na ekrany polskich kin weszła "Zgoda" – film, którego akcja rozgrywa się w Świętochłowicach na Śląsku w czasach schyłku II Wojny Światowej. W jednej z głównych ról w filmie widzimy Jakuba Gierszała, zdobywcę nagrody "Shooting Star" dla "najbardziej obiecującego młodego aktora europejskiego". W "Zgodzie" wciela się w Erwina – Niemca skrycie zakochanego w uwięzionej w obozie pracy Annie. Szerzej o swojej roli, towarzyszącym jej wyzwaniom i nieznanej części polskiej historii, Jakub Gierszał opowiada w zamieszczonym poniżej wywiadzie.

Jaką odkryłeś tutaj opowieść w kontekście historycznym?
Jakub Gierszał: Odkryłem część historii, która była mi dotąd nieznana. Takie fakty, jak obóz w Świętochłowicach to nie jest wiedza popularna, na którą kładą nacisk nauczyciele na lekcjach historii. Przynajmniej ja sobie tego tematu z czasów liceum nie przypominam, ale prawda jest też taka, że nie byłem w liceum bardzo pilnym uczniem... W sensie światopoglądowym uważam, że poruszanie takich tematów w literaturze czy kinie to bardzo istotna rzecz, ponieważ pomaga otwierać dialog. Nie tylko wewnątrz własnego społeczeństwa. Poprzez dialog jesteśmy w stanie konfrontować się z faktami. Zyskujemy tym samym świadomość, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie przepracować emocje z nią związane. Wydaje mi się, że takie procesy są niezbędne do kształtowania tożsamości społeczeństwa.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.