PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

II etap przetargu na Generalnego Wykonawcę Muzeum Śląskiego rozstrzygnięty

Jak informuje nas Muzeum Śląskie, drugi etap przetargu ograniczonego na Generalnego Wykonawcę budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego został rozstrzygnięty.

 

Do II etapu przetargu zakwalifikowanych zostało pięciu wykonawców. Wśród nich znalazły się konsorcja firm reprezentowane przez: IDS-BUD, Mostostal Warszawa, Budimex, Strabag i Hochtief. Spośród złożonych przez wykonawców ofert najkorzystniejszą okazała się oferta konsorcjum firm: Budimex S.A. z Warszawy oraz Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu, za kwotę 206 149 262,16 zł brutto.

 

Wartość brutto pozostałych ofert wynosiła natomiast:

  • Mostostal Warszawa S.A. - 223 338 772,08 zł
  • Strabag Sp. z o.o. - 230 458 000,00 zł
  • Hochtief Polska S.A. - 231 907 137,17 zł
  • IDS - BUD Sp. z o.o. - 237 677 618,11 zł

 

Realizacja budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego ma trwać 20 miesięcy, co oznacza, że do końca 2012 roku nastąpi otwarcie nowego Muzeum. Równocześnie Muzeum Śląskie jest obecnie na etapie przetargu na wybór wykonawcy robót przygotowawczych. Roboty te obejmą budowę niezbędnej infrastruktury oraz wyburzenia obiektów mieszkalno-usługowych znajdujących się obecnie na terenie przyszłej budowy.

 

Muzeum_nowa_siedzibaWygląd przyszłego, głównego gmachu Muzeum, znamy już od roku 2007. Wtedy to rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na jego koncepcję architektoniczną, który wygrała firma Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu. Wybrano projekt niecodzienny, zgodnie z którym wszystkie kondygnacje głównego budynku znajdą się pod ziemią (nowe Muzeum będzie zlokalizowane na terenie nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice). Nad powierzchnią zobaczymy jedynie szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowe budynki dawnej kopalni, mimo iż położone w głębi terenu, nie zostaną zasłonięte nowym gmachem.

 

Projekt pozwoli znacznie poszerzyć ofertę kulturalną i edukacyjną Muzeum, podniesie atrakcyjność miasta i regionu, tworząc nowoczesną europejską instytucję muzealną, która m.in. będzie aktywnie uczestniczyć w projekcie Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016.

 

Szczegółowe informacje na temat nowego gmachu Muzeum, jego zagospodarowania, znajdują się na oficjalnej stronie Muzeum.

 

fot. w tekście oraz na slajdzie głównym pobrana z witryny internetowej Muzeum

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.