PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Michał Płoski. Mistyka codzienności

Sobota 12 październik 2019, 11:00 - 15:00
Nadesłano przez Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Michał Płoski (ur. 1951 w Kielcach) – z wykształcenia prawnik. Od 1988 r. maluje ikony. Autor książek „Notatki z pustelni", „Suche liście", „Mała cisza", publikuje m.in. w „Więzi". O swojej wystawie artysta pisze: „Św. Łukasz napisał ikonę Matki Bożej Częstochowskiej na blacie stołu pochodzącego z domu św. Rodziny w Nazarecie (przynajmniej tak głosi napis na odwrocie obrazu). Przedmiot zwyczajny stał się świętą ikoną. Próbuję iść tym tropem – na przedmiotach codziennego użytku namalowałem wizerunki Pana Jezusa, Matki Bożej, świętych. W ten sposób zwykła stolnica, czy deski ze starego stołu, stały się ikonami. Sfera codzienności została niejako podniesiona do znaku obecności Bożej. Przedmiotami, które szczególnie mnie zainteresowały, są drzwi, furtki, bramy, fragmenty płotów – przejścia, przegrody pomiędzy sferą profanum i sacrum, które zostają otwarte".
Miejsce Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach
Kontakt  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przesłane grafiki:

zdjęcie wiodące.jpg

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.