PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu
Flat View
Rok
Widok miesiąca
Miesiąc
Weekly View
Tydzień
Daily View
Dzisiaj

Ryszard Czernow - Obraz w kamieniu

Środa 10 październik 2018, 14:00 - 18:00
Nadesłano przez Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ryszard Czernow jest artystą fotografikiem. Zajmuje stanowisko adiunkta na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Artysta ma na koncie wiele wystaw indywidualnych (m.in.: „Martwe z natury", „Świat z cegieł", „Światło i kamień", „Bramy do...", „Mury Kazimierza"). Jest także laureatem stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2004).

Ryszard Czernow od początku lat 80. zajmuje się fotografią artystyczną, w której zainicjował twórcze wykorzystanie technik cyfrowych (tzw. cybergrafia). Autorską fotografię artysta wykorzystuje również w projektowaniu graficznym. Jest twórcą plakatów filmowych (do filmów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland, Jana Jakuba Kolskiego) oraz teatralnych (do spektakli w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego). Ponadto, jako reżyser i operator, zrealizował teledyski dla takich zespołów muzycznych, jak: „Republika", „Dżem" czy „Golec uOrkiestra".

Prezentowana w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym wystawa „Obraz w kamieniu" to cykl fotografii żydowskiego cmentarza. Nie są to jednak fotografie o charakterze historyczno-dokumentalnym, lecz – jak to ujmuje Ryszard Czernow – „(...) subiektywnie przekształcone obrazy realnej rzeczywistości", artystyczne ujęcia, będące przedstawieniem swoistego życia cmentarza. Znamienne dla tego cyklu jest metodyczne, powtarzalne kadrowanie, a także akcentowanie roli światła oraz kontrastowanie niszczejących pod wpływem działania czasu kamiennych macew z witalnością (swego rodzaju nieśmiertelnością) przyrody. Artysta swymi pracami kreuje przestrzeń do zadumy, tworzy klimat nostalgiczno-melancholijny, zgłębia istotę ciszy, snuje refleksje na temat przemijania i trwania. Do współtowarzyszenia zaprasza odbiorcę.
Miejsce Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach
Kontakt  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przesłane grafiki:

obraz-w-kamieniu_mały.jpg

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.