PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zima pod stołem

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Katowicki Old Timers Garage wznowił dopiero niedawno swoją działalność po wakacyjnej przerwie, a już jutro (o 19:00) przedstawi pierwszy w tym sezonie spektakl teatralny. Mowa o "Zimie pod stołem" Rolanda Topora, sztuce zaprezentowanej w Polsce po raz pierwszy w 1996 roku przez Teatr Studio w Warszawie.

 

Zima_pod_stolem"Zima pod stołem" to przypowieść o zetknięciu się mentalności Wschodu i Zachodu. "Florence (Ewa Kubiak), biedna francuska tłumaczka, wynajmuje część kawalerki emigrantowi z Europy wschodniej, Dragomirowi (Krzysztof Wrona). Dragomir nie zajmuje jednak osobnego pokoju a nieużywaną przez kobietę przestrzeń pod stołem. Urządza się tam całkiem nieźle, prowadzi nawet własny warsztat szewski i dyskretnie podziwia spod stołu jej wspaniałe nogi. Dzielący ich blat z biegiem czasu zaczyna łączyć. Codzienne rozmowy przeradzają się w grę, kipiącą coraz mniej dającym się ukryć pożądaniem. Aż nagle, pech czy przeznaczenie? Do Dragomira sprowadza się kuzyn Griszka (Michał Piotrowski) – niespełniony muzyk, szukający w Paryżu sławy. Teraz już dwóch facetów „łakomie zerka" na nogi Florence. Ta sytuacja przerasta wytrzymałość racjonalnego umysłu jej przyjaciółki Raymonde (Monika Szomko), która knuje intrygę by ich rozdzielić. Topor tworzy dla swoich bohaterów gorset ze schematów zachowań i kontrastuje go z marzeniami niemożliwymi do spełnienia. Ilustruje życie idealnym połączeniem pragnienia miłości i otrzymywanej samotności. Satyryczny obrazek służy mu do komentowania ludzkich charakterów oraz utartych przyzwyczajeń, a spora dawka nonsensu nadaje sztuce lekkości" (źródło: www.old-timers.pl).

 

Zima pod stołem to "...nie groteska, nie makabra, nie straszność bytu" mówił o sztuce reżyser polskiej prapremiery, Tadeusz Bradecki. "... to uniwersalna sytuacja zderzenia różnych stereotypów i mitów, sztuka o miłości. W jakiej poetyce? Zaryzykowałbym stwierdzenie, że to ballada. Trop melodramatycznobajkowo-cyrkowy. Autor powiedział polskiej tłumaczce Ewie Kuczkowskiej, że lubi kolor czarny, ale i różowy".

 

W katowickim przedstawieniu wystąpią: Ewa Kubiak (Florence Michalon), Monika Szomko (Raymonde Pouce), Michał Piotrowski (Griszka), Krzysztof Wrona (Dragomir). Realizację spektaklu powierzono: Ewie Kubiak (reżyseria), Małgorzacie Suwalskiej (scenografia) oraz Katarzynie Pawłowskiej (kostiumy).

 

Kolejny spektakl 25 września.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.