PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Młodzi twórcy kultury - inauguracja cyklu "Talenty Katowic"

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości związanych ze 146 rocznicą urodzin Katowic, Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" rozpocznie po raz kolejny wrześniowy cykl „TALENTY KATOWIC – NA URODZINY MIASTA".

 

ENSEMBLE_DIDEROTJak zawsze, podczas realizowanego od wielu lat przez Miasto Katowice programu „Młodzi twórcy kultury", także i w tym roku zaprezentują się młodzi artyści, nagrodzeni stypendiami w ramach realizowanego cyklu.

 

Pierwszy koncert, 8 września o 18:00 w Muzeum Archidiecezjalnym, wypełni muzyka J-J.C. de Mondonville'a, J.S.Bacha i A.Vivaldiego w wykonaniu Ensemble Diderot. W skład zespołu wchodzi czterech utalentowanych artystów:

  • Johannes Pramsohler - I skrzypce
  • Anna Nowak - II skrzypce
  • Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
  • Marcin Świątkiewicz – klawesyn

 

Z zespołem Ensemble Diderot współpracuje katowicki klawesynista Marcin Świątkiewicz, wychowanek katowickiej Akademii Muzycznej (w której obecnie jest doktorantem) oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

 

Zespół założony został w 2008 r. przez włoskiego skrzypka Johannesa Pramsohlera i polskiego wiolonczelistę Tomasza Pokrzywińskiego. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku na instrumentach z epoki, dlatego też podstawowy skład Ensemble Diderot to dwoje skrzypiec oraz realizujące basso continuo wiolonczela i klawesyn.

 

Warto wspomnieć, że Marcin Świątkiewicz jest również członkiem założycielem międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Haagsche Hofmuzieck. Współpracuje także z Divino Sospiro, Brecon Baroque, Capella Cracoviensis, Polska Orkiestra XVIII wieku i Scroll Ensemble.

 

W 2008 roku nagrał wydaną przez Polskie Radio Katowice solową płytę „Musikalisches Vielerley" z niemiecką barokowa muzyką klawiszową.

 

Program koncertu:

  • J-J.C. de Mondonville Sonata Triowa c-moll op.2 nr 6
  • J.S. Bach – Partita I B-dur
  • J-J.C. de Mondonville Sonata Triowa B-dur op.2 nr 2
  • A.Vivaldi – La Folia

 

Oficjalna strona zespołu: www.ensemblediderot.com

 

fot. www.silesia.art.pl

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.